Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Faaliyet Gösteren 100 Enerji Şirketi Batabilir!

Kaya gazı petrolü bir devrim olarak görülürken, ABD'de 100 enerji şirketinin iflasına neden olabileceği söyleniyor. İşte detaylar...
ABD’de Faaliyet Gösteren 100 Enerji Şirketi Batabilir!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hepimizin yakından takip ettiği üzere, enerji piyasası bu yıl oldukça zor günler geçiriyor. Sektörde yaşanan çalkantılı sürecin temel nedeni ise oyuna “yeni oyuncuların” katılmış olması. Bilindiği üzere enerji piyasası, yıllardır Rusya ve Suudi Arabistan’ın tekelinde hüküm sürmekteydi. Ancak bu yıl, rekabet giderek arttı ve dengeler değişmeye başladı. Özellikle “kaya gazı devriminin” gerçekleşmesi, enerji piyasasına yeni bir boyut kazandırdı. Kaya gazı devriminde başı çeken ülke ise Avustralya. ABD de bu devrime öncü olmak adına yeni çalışmalar başlatmış durumda.

Böylelikle enerji piyasaları, yepyeni bir boyut kazanmış oldu. Tekelden kurtulan piyasa, yenilenebilir ürünlerin dahil olması ve yeni oyuncuların gelişiyle apayrı bir hal aldı. Tabii, yaşanan bu değişim süreci, ülkeleri olduğu kadar şirketleri de bir hayli zorluyor. Bu doğrultuda ABD’de faaliyet göstermekte olan 100 enerji şirketi kepenk kapatabilir. Bu iddiaların sahibi, ABD’li danışmanlık şirketi J.W. Rhea & Associates. Haberimizin ilk bölümünde de bahsettiğimiz üzere, enerji piyasası yepyeni bir hal almış durumda. Tekelleşmiş piyasanın değişim sürecine ayak uyduramayan şirketler, birer birer tarihin tozlu sayfalarına karışmaktalar. Bu durumun örneklerini, özellikle Kuzey Amerika’da görüyoruz. Şu ana kadar bölgede, 100 enerji şirketi batmış durumda.

“İflaslar hız kesmeden sürecek!”

J.W. Rhea & Associates’ten Bill Rhea, enerji piyasasında yaşanan gelişmelerin şirketlere olan etkileriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Rhea yaptığı açıklamada; enerji piyasasında özellikle de petrol fiyatlarında görülen dengesizliğin birçok şirketi zor duruma soktuğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Rhea, önümüzdeki günlerde dengesiz fiyatların görülmeye devam edeceğini ve bu doğrultuda en az 100 şirketin iflas edeceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar