Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Dış Ticaret Açığı 5 Ayın En Düşüğüne İndi

Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün açıklanan verilere göre dış ticaret açığı Mayıs’ta 2,4 milyar dolar düşüş gösterdi.
ABD’de Dış Ticaret Açığı 5 Ayın En Düşüğüne İndi
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Mayıs ayında ihracat bir önceki aya göre 2 milyar dolara denk gelen yüzde 1,2’lik artışla 176,6 milyar dolara yükseldi. Söz konusu dönemde 0,4 milyar dolarla sınırlı düşüş gösteren ithalatın değeri 280,9 milyar dolar kaydedildi.

Böylelikle dış ticaret açığı 2,4 milyar dolar düşerek, 106,7 milyar dolardan 104,3 milyar dolara geriledi. Bu seviye yılın en düşüğünü temsil ediyor.

Mevsimsel değişimlere ve işlem günü farklılıklarına göre düzenlenmiş toptan mal stokları Nisan ayına göre yüzde 2 arttı ve 880,6 milyar dolar kaydedildi.

Perakende mal stokları Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış göstererek 705,3 milyar dolar açıklandı. Mayıs 2021’e göre yüzde 17,3 oranındaki artış oranı ön tahminlerle aynı bırakıldı ve revize edilmedi.

Otomotiv hariç perakende stokları Nisan’daki yüzde 1,7’lik artıştan düşüş gösterdi. Mayıs ayında yüzde 0,8 oranında artış açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Hesaplamalar yapılırken 50 eyaletin mal ticaretini yansıtan verilerle, ABD Gümrük ve Sınır Dairesi tarafından toplanan belgeler ele alındı.

ABD’de açıklanan bir başka veri ise konut sektörüne ait. Konut fiyat endeksi Nisan’da aylık bazda yüzde 1,6, yıllık bazda yüzde 18,8 oranında arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın