Yatırım yapmaya başla!

ABD’de 2018’den Bu Yana Olumlu Veriler Çelişen Gelişmeler ve Tahvillerdeki Gerileme

ABD ekonomik verilerindeki iyimser görüntü ile çelişen sonuçlara bakış. Hazine tahvillerinde gerileme ve geleceğe bakış.
ABD’de 2018’den Bu Yana Olumlu Veriler Çelişen Gelişmeler ve Tahvillerdeki Gerileme

ABD ekonomisinin en büyük itici gücü olan tüketici harcamaları, büyük ölçüde iyileştirilmiş ücretler ve düşük işsizlikle desteklenmeye devam ediyor. İşsizlik oranı, geçen ay %3.7 ile  Aralık 1969’dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti. 2017’nin aynı dönemindeki ücret artışı, 2009’un başından bu yana geçen yılın en yüksek seviyesi olan %3.1’lik hız ile eşleşti. Petrol fiyatları düşüne son verip yükselmeye başladı ve son dönemde enflasyondaki yumuşama dikkat çekti.

Yılın ortasındaki güçlü büyümeden sonra ekonomi karışık sinyaller veriyor. Hisse senedi piyasaları Ekim ayından bu yana aşağıya doğru hareket ediyor. Dow Jones endeksi gösterdiği kayıplar ile 2017 Aralık ayı fiyatlarına yakın seyrederken, Nasdaq yine geçtiğimiz yılın Aralık ayı seviyiyelerine dönüş yapmış.

Hazine Tahvillerinde Düşüş

Tahvil Getirilerindeki Düşüş Enflasyonda Yumuşama İşaretiABD hazine tahvilleri getirilerinin düşmesi, yatırımcıların büyüme ve enflasyon beklentilerinin azalmasına işaret ediyor. İş yatırımları verilerindeki yumuşamaya, ticaret açığındaki genişlemeye ve küresel büyümeye dair endişeler ortaya çıkmakta ve piyasalara belirsiz bir bakış baskısı yansımakta. 

RSM ABD danışmanlık firmasından Ekonomist Joe Brusuelas, “Ekonomi yavaşlıyor ve işe alım yavaşlayacak” dedi. “İş faaliyeti sürüyor, ancak bazı çatlaklar görüyoruz.” Tedarik zinciri kesintileri, Çin ile ticaret anlaşmazlığı ve durgun bir konut piyasası bu olumsuz görünüme kaynak gösterilmekte.

Piyasa yorumcularının görüşüne göre bir durgunluk gerçekleşmeyecek. Büyümenin %3.0’ün altına kaymasıyla ilgili brüt tepki görüldüğü belirtili. Uzun vadeli eğilimlerin göz önüne alındığında, %2.4’lük büyüme 2019 yılı için iyi bir büyüme oranı olarak yorumlanıyor.

Raporlara Göre Ufukta Bir Gerileme

Veriler ışığında Ekonomide İleri Tarihli Bir Durgunluk BekleniyorYayınlanan raporlara göre hisse senetleri 2017 Aralık ayından sonra yükseliş kaydetti ve 2018 yılına Ocak ayı ile güzel bir giriş yapıldı. Başlangıçta yükseldikten sonra geri çekilen piyasaların görüntülendiği raporlar yavaşlama sinyali olarak okunuyor. Veriler ışığında öngörülen daha yavaş büyümenin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratacağı ifade ediliyor. 

Ancak daha düşük büyüme, Federal Rezerv’in kısa vadeli faiz oranlarını yükseltme konusundaki aciliyet hissini de azalttığı için bir gümüş kaplama olarak betimleniyor.

FED’in Aralık ayındaki toplantısında faiz oranlarını çeyrek puan artırması bekleniyor. Bundan sonra yetkililerin ihtiyatlı bir şekilde ilerlemesi ve 2019’daki oran kararlarını ekonomik verilere yaklaştırması öngörülüyor.

İş büyümelerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın, tüketiciler tarafında mal ve hizmetlere olan talebin biraz daha gerilemesine neden olabileceği yorumlanıyor. Bazı şirketlerin işe alım verilerinde azalmaların görülebileceği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum