Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Uyguladığı %25’lik Çelik İthalatı Vergi İndirimi Sektörün Yüzünü Güldürecek

ABD’nin Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı %50 oranındaki gümrük vergisi %25’e düşürülmüştü. Yapılan bu ithalat vergi indiriminin sektör açısından olumlu olduğu ve sektörü rahatlatacağı belirtildi.
ABD’nin Uyguladığı %25’lik Çelik İthalatı Vergi İndirimi Sektörün Yüzünü Güldürecek

ABD Başkanı Donald Trump tarafından , ABD’nin Türkiye’den gerçekleştirdiği çelik ithalatına uyguladığı %50’lik gümrük vergisinin %25’e indirildiği açıklandı. Bununla birlikte, yapılan bu adımın çelik sektörünü olumlu etkileyeceği Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dalbeder tarafından Bloomberg HT’ye yapılan açıklamada bildirildi.

Dalbeler, ABD’nin çelik sektörü bakımından çok önemli bir Pazar konumunda olduğunun altını çizdi.

Uğur Dalbeler ABD'nin Çelik Sektörü Bakımından Çok Önemli Bir Pazar Konumunda Olduğunun Altını ÇizdiArdından, “Geçmişte yüzde 15 oranında büyüklüğe sahipti, yani 20 milyon tonluk ihracattan bahsediyorsak bu yaklaşık 3 milyon tona tekabül eder, parasal karşılığı yaklaşık 2 milyar dolardır. Ama biz tabii bu oranda bir iyileşme beklemiyoruz. Mutlaka etkisi olumlu olacaktır. Türkiye dünyadan dışlanmışlık konumundan kurtuldu, bu bizi mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bunlarla birlikte başka hususların da varlığına değinen Dalbeler, ABD’nin şu anda Kanada ve Meksika ile müzakere halinde olduğunu belirtirken, dünya genelinde uygulanan %25’lik vergiden muafiyet durumuna vurgu yaptı. Bu durumun hayata geçmesi halinde, Kanada ve Meksika’nın ABD’ye vergisiz girmesi bunun kendilerini etkileyeceğinden söz etti.

Dalbeler, ABD’nin uyguladığı %25’lik vergiden dolayı ülke içindeki üretimini son 1 yıldır önemli ölçüde artırdığını, bunun yanında ithalatının da gerilediğini bildirdi.

ABD'nin Uyguladığı Vergiden Dolayı Ülke İçindeki Üretimini Önemli Ölçüde Artırdığını BildirdiYönetim Kurulu Üyesi Dalbeler açıklamalarına şu sözlerini de ekledi: “Bizim asıl sıkıntımız içerideki daralma. Şimdi ABD’ye yapacağımız ihracat rakamlarımızı olumlu yönde etkileeycektiri, yani bizim açımızdan önemli bir gelişme oldu.”

Diğer yandan Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Gülçe Deniz ise konuyla ilgili görüşlerini bildirirken, ABD’nin aldığı çelik kararının zaten sıkışık seyreden iç pazardaki durumu büyük ölçüde rahatlatacağını, bu yıl sektörün yeniden bir milyon ton seviyesinde ihracat rakamına yükselmesinin mümkün olabileceğini açıkladı.

Deniz ayrıca, 2017 yılından bu yana ABD’ye yapılan çelik ihracatının düştüğünü vurgularken, 2017’de 1.8 milyon ton ihracatın gerçekleştiğini, 2018 yılında ise bu oranın 1.1 milyon tonlara çıktığını ve 2019’da ise 15-20 tonlara düştüğünü hatırlattı. Açıklamasını, “Özellikle uzun ürünler tarafında pozitif bir gelişme olacağını düşünüyorum. Çünkü zaten AB tarafından da uzun ürünlere bir kota uygulanıyor. Bunun da bir baskısı var. Bu karar ABD’deki kota kararının etkisini önemli ölçüde hafifletecek” sözleriyle tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum