Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi iPhone’ları Kırmak için 10 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Başkan Trump’ın talimatıyla New York’ta iPhone şifrelerinin kırılması için yeni bir laboratuvar kuruldu.
ABD Yönetimi iPhone’ları Kırmak için 10 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple, geliştirdiği ürün ve servislerin güvenliğine verdiği ekstra önem ile biliniyor. Genel olarak bakıldığında gerek iPhone modellerinde gerekse iOS uygulamaları arasında güvenlik açıklarına daha az rastlandığını söyleyebiliriz. Telefonlarda yer verilen Face ID ya da Touch ID gibi güvenlik seçenekleri ise Apple’ın en güvenliği özelliklerin başında geliyor. Geçtiğimiz dönemde güvenlik güçlerinin ele geçirilen iPhone’ları kırmak için Apple’a sıkça başvurduğu ortaya çıkmıştı.

Apple ise bu talepleri her seferinde kullanıcı gizliliğini sebep göstererek geri çevirmişti. FBI ve CIA gibi ülkenin önde gelen kolluk kuvvetleri uzun zamandır Apple ile bu konuda anlaşmazlık içerisinde. Hükümet ise bu duruma çözüm getirmek adına yeni bir yatırım yaptı. Başkan Trump’ın emri ile şifresi kırılamayan iPhone’ları çözmek için yeni bir laboratuvar kuruldu. Açıklama Manhattan Bölge Savcısı Cy Vane Jr. tarafından yapıldı.

iPhone’lar Laboratuvarda Kırılacak

iPhone’lar Laboratuvarda Kırılacak

ABD yönetimi Apple’ın iPhone modellerinin şifrelerini kırmak için yeni bir tesis kurdu. Kurulan tesiste iki kişi siber suçların aydınlatılması amacıyla iPhone’ları kırmak için çalışacak. Sistemin nasıl çalışacağına değinecek olursak, iPhone’lara koyulması muhtemel tüm şifreler değerlendirilecek. Telefonun şifreleri dört basamaklı olarak belirleniyor. Tüm olasılıkların denenmesi için gereken kombinasyonun 10 bin olduğu belirtiliyor. Şifre altı basamaklı olduğunda ise bu kombinasyon 1 milyona kadar çıkıyor.

Tüm bu işlemler uzaktan bir erişim sağlanmaması adına internet ağına kapalı bir ortamda yapılacak. Ayrıca elektromanyetik dalgaların da engellenmesi adına özel kasa tarzı kafesler oluşturulacak. Bu laboratuvarın kurulması için Trump yönetimi tarafından 10 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtiliyor. Apple’un suç olaylarına rağmen kullanıcı güvenliğini ön planda tutarak gizli bilgileri istihbarat kurumlarına vermek istemediği biliniyor.

Başkan Trump geçtiğimiz günlerde Apple’a tepki göstermiş ve suçların aydınlatılması için kendileri ile iş birliği yapmaları gerektiğini söylemişti. Apple ise açıklamasında güvenlik güçlerinden gelen taleplere karşılık verdiğini ve bilgi paylaşımı yaptığını belirtiyor. Ancak kolluk kuvvetleri tarafından paylaşılan bilgiler yeterli bulunmuyor.  Atılan bu adım resmi kurumların iPhone’ları kırmak adına fiili olarak harekete geçtiğini gösteriyor. iOS 8 ile beraber Apple tarafından geliştirilmiş tüm mobil cihazlar şifreleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum