Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi Huawei’nin Ticaret Lisansını 3 Ay Daha Uzattı

Huawei’nin ABD’li şirketler ile ticaret yapmasına imkan sağlayan lisans 3 ay daha uzatıldı.
ABD Yönetimi Huawei’nin Ticaret Lisansını 3 Ay Daha Uzattı

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yöneltilen casusluk suçlamaları son dönemde gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. Trump yönetimi tarafından Huawei’ye yönelik yaptırım kararları nedeniyle Çinli teknoloji devi önemli kısıtlamalar ile karşı karşıya kaldı. Bilindiği üzere Google, Huawei’nin Android lisansını askıya aldı ve akıllı telefon pazarında şirkete önemli bir darbe vuruldu.

Alınan karar nedeniyle Mate 30 gibi yeni tanıtılan telefonlarda YouTube, Chrome, Gmail gibi popüler Google servisleri kullanılamıyor. Diğer yandan Qualcomm, ARM, Microsoft gibi pek çok ABD’li şirketin ticaret hacmi sınırlı alanda yürüyor. Yaptırım kararından sonra iki kez 90 günlük Huawei için ticaret yapılması adına ek lisans süreleri tanınmıştı. Geçtiğimiz gün itibariyle tanınan lisans sona erdi.

Bir süredir ilişkilerin nasıl şekilleneceği ve yeni bir lisans süresi tanınıp tanınmayacağı merak ediliyordu. Kimi kaynaklar ise yaptırımların tamamen kalkacağına yönelik haberler yer alıyordu. Merak edilen konu sonuçlandı. ABD yönetimi Huawei ile ticaret yapılmasına imkan sağlayan lisans süresini 90 gün daha uzattı.

Huawei’ye 3 Ay Daha Ek Süre

Huawei’ye 3 Ay Daha Ek Süre

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar nedeniyle Huawei uzun zamandır kara listeye alınmış durumda. Ancak bu yaptırımların tamamen radikal şekilde yürümediği biliniyor. Örneğin Huawei’nin akıllı telefonları Android işletim sistemini kullanıyor ve güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam ediyor. Diğer yandan şirket pek çok ürünü kendisi üretiyor ancak bileşen tedariki için ABD’li teknoloji devlerinden ithalat yapıyor.

Sınırlı alanda yürüyen bu ticaret tanınan ek lisans süreleri sayesinde gerçekleşiyor. Süre son olarak Ağustos ayında 90 gün uzatılmıştı. Aradan geçen zaman içerisinde lisans süresi tamamlandı ve kimi kaynaklar 6 ay uzatılacağını belirtirken kimi haber kaynaklarında ise 2 hafta daha ek süre tanınacağı belirtiliyordu.

Trump yönetimi geleneği bozmadı ve 3 ay daha geçici lisans süresini uzatmış oldu. ABD, Çinli teknoloji devine yaptırımlar uygulasa da tam anlamıyla sırtını dönemiyor. Ülkede çok sayıda kullanıcı halen Huawei üretimi cihazlar kullanıyor. Bunun başlıca sebebi ise Çinli şirketin uygun fiyat ile altyapı hizmeti sağlıyor olması.

ABD, Huawei’yi Ülkesinde İstemiyor

ABD, Huawei’yi Ülkesinde İstemiyor

ABD yönetiminden gelen açıklamalar Huawei’yi tam anlamıyla kendi ülkesinden çıkarmak istediği yönünde. Ancak ülkede özellikle uygun fiyatlı olması nedeniyle kırsal kesimde yaşayan halk Huawei ürünlerini kullanıyor. Hükümetten yapılan açıklamalar ise lisans sürelerinin uzatılma sebepleri arasında bunu da gösteriyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross konuyla ilgili açıklamasında “Kırsal bölgelerde telefon servisi ile ilgili yeterince sorun var ve onları devre dışı bırakmak istemiyoruz. Geçici genel lisansların amacı, bu kırsaldaki kişilerin çalışmaya devam edebilmesi” diye konuştu. Washington yönetimi ülke genelinde Huawei’ye yönelik hiçbir ürünün kullanılmasını istemiyor. Kırsal kesimdeki insanlara yeni altyapının sunulması için 1 milyar dolar bütçe ayrılması gerekiyor.

Trump yönetimi her fırsatta Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmekle suçluyor. Teknoloji devi ise bu iddiaları reddetmeye devam ediyor. Sonuç olarak alınan kararlar ile 17 Şubat 2020 tarihine kadar Huawei, ABD’li teknoloji şirketleri ile ticaret yapmaya devam edecek.

Bununla beraber hükümetin yaptırımların daha esnek hale getirilmesi için yeni çalışmalar içerisinde olduğu biliniyor. Huawei ise kendi HarmonyOS gibi kendi işletim sistemini geliştirerek dışa bağımlılığını azaltmak adına çalışmalar yapıyor. İki taraf arasındaki çekişme önümüzdeki süreçte de devam edecek gibi duruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum