Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi Huawei’nin 10 Yıldan Fazla Süredir Casusluk Yaptığını İddia Ediyor

Huawei’ye ABD cephesinden casusluk yaptığına dair yeni bir suçlama daha geldi.
ABD Yönetimi Huawei’nin 10 Yıldan Fazla Süredir Casusluk Yaptığını İddia Ediyor

Çinli teknoloji devi Huawei ile ABD yönetimi arasındaki çekişme geçtiğimiz yıldan bu yana artarak devam ediyor. Trump yönetimi her fırsatta Huawei’nin casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu iddia ediyor. Huawei ise ABD’nin ortaya somut bir kanıt sunamadığını belirtiyor ve casusluk iddialarını reddediyor. Çinli şirketn iddiaları reddediyor olması ABD yaptırımlarına maruz kalmasını engelleyebilmiş değil. Geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye yönelik başta Google olmak üzere pek çok ABD’li şirket yaptırım uygulamak durumunda kaldı.

Şirketin yeni nesil akıllı telefonlarında Google uygulamalarının bulunmuyor olması Huawei için başlıca sorun olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan 2020 yılı içerisinde 5G altyapısının hızla yaygınlaşması bekleniyor ve Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu gelişmeler ışığında ABD’li yöneticilerden Huawei’ye yönelik yeni bir casusluk suçlaması geldi. Yetkililer 10 yıldan uzun süredir teknoloji devinin arka kapı kullandığını iddia ediyor.

ABD’nin Suçlamaları Bitmiyor

ABD’nin Suçlamaları Bitmiyor

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından en çok etkilenen şirketin Huawei olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede Huawei’nin 5G ekipmanları yasaklanmış durumda. Diğer yandan Avustralya, Japonya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler de ABD’den gelen talep doğrultusunda Huawei ile iş birliği yapmama kararı almıştı. Avrupa Birliği ise almış olduğu karar ile Huawei’nin 5G ekipmanlarının kullanılabileceğini açıkladı.

Son olarak The Wall Street Journal’da yer alan bir haber, ABD’li yetkililerin Huawei’yi dünya genelindeki tüm ağlara gizlice sızdığını belirtiyor. Şirketin bunu yapmak için arka kapılar kullandığı ve 10 yılı aşkın süredir gizli şekilde veri topladığı iddia ediliyor. ABD’li ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien, Huawei’nin tüm ürünlerinde bu arka kapıların olduğunu ve Çin hükümeti için bilgi toplandığını ifade ediyor.

Huawei İddiaları Reddediyor

Huawei İddiaları Reddediyor

Çinli teknoloji devi gelen bu iddiaları ise kesin bir dille reddediyor. ABD’li yetkililerin yine somut iddialar olmadan kendilerini suçladığını belirten Huawei yetkilileri, iddia edildiği gibi bir veri toplamanın kesinlikle mümkün olmadığını ifade ediyor. Suçlama yöneltilen ekiplerin sınırlı sayıda olduğunu söyleyen Huawei, işlerinin ağ üzerindeki sorunları çözmek olduğunu açıklıyor. Karşılıklı açıklamalar 2020 yılı içerisinde ABD ile Huawei arasındaki tansiyonun yükselerek devam edeceğini gösteriyor.

Teknoloji devi önümüzdeki günlerde yeni amiral gemisi P40 serisini tanıtacak. Bu telefonlarda yaptırımlar nedeniyle YouTube, Play Store gibi yaygın olarak kullanılan Google servisleri kullanılamayacak. Huawei ise kendi mobil hizmetlerine yönelik altyapılarını geliştiriyor. Teknoloji devi Çin pazarında ne kadar güçlü olsa da Google uygulamalarının eksikliği yüzünden küresel pazarda darbe alacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum