Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi, Çin Hükümetini ve Huawei’yi Şeffaf Olmamakla Suçlamaya Devam Ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin hükümeti ve Huawei’nin salgın süresinde de şeffaf olmadıklarını söyledi.
ABD Yönetimi, Çin Hükümetini ve Huawei’yi Şeffaf Olmamakla Suçlamaya Devam Ediyor

Çinli teknoloji devi Huawei hem akıllı telefon hem de 5G yatırımları ile dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Son yıllarda her iki pazarda da hızla yükselen şirket, bir yandan da ABD yaptırımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor. Trump hükümeti tarafından alınan yaptırım kararları doğrultusunda Huawei imzalı telekomünikasyon ekipmanlarının ABD’de kullanımı büyük ölçüde kısıtlanmıştı. Diğer yandan ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei ile olan ilişkilerini son derece kısıtlı olarak yürütebiliyor.

Bu çerçevede Mate 30, P40 gibi yeni nesil telefonlarda Google uygulamalarına yer verilemiyor. ABD hükümeti Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçlamaya devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo son açıklamasında hem Çin hükümetini hem de Huawei’yi suçlayıcı ifadeler kullandı. Pompeo son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsünün Çin’den yayıldığıın ve hükümetin şeffaf olmadığını söyledi.

Pompeo Suçlamaya Devam Ediyor

Pompeo Suçlamaya Devam Ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo katıldığı bir televizyon yayınında Çin hükümetini ve Huawei’yi suçlayıcı ifadeler kullandı. Pompeo salgının Çin’den yayıldığının altını çizerek, Huawei ile 5G anlaşması yapan ülkeleri tekrar düşünmeye davet etti. ABD geçtiğimiz süreçte de müttefiki olan ülkeleri Huawei ile anlaşmaması yönünde uyarmış ve gerekirse istihbarat paylaşımını durdurmayı düşünebileceğini açıklamıştı. ABD’li bakan bu ülkelerin gelinen gün itibarıyla ikilemde kaldığını iddia etti.

Başkan Trump’ın da aynı fikirlere sahip olduğunu söyleyen Pompeo yaptığı açıklamada, “Şu andan itibaren oldukça eminim ki Çin Komünist Partisi yönetiminin veri paylaşma konusunda şeffaf olmaması, elindeki verileri açıkça paylaşamaması ve bu verileri kontrol edememesi, pek çok ülkenin kendi telekom mimarileri için yaptıklarını yeniden düşünmesine sebep olacak. Huawei o ülkelere ekipman ve donanım satmaya gittiğinde buna maruz kalan ülkeler, bu konu hakkındaki kararını incelemek adına farklı bir bakış açısına sahip olacak.” ifadelerine yer verdi.

Huawei’den Sert Cevap

Huawei’den Sert Cevap

Huawei cephesinden ise bu açıklamalara sert yanıt gecikmedi. Çinli teknoloji devinin ABD Güvenlik Şefi Andy Purdy, Pompeo’yu diğer ülkeleri etkilemek için çalışmakla suçladı ve bunun doğru bir hareket olmadığını söyledi. Çin’i salgının baş sorumlusu olarak göstermenin doğru olmadığını da söyleyen Pudry, Huawei olarak dünyanın dört bir yanında sağlık kuruluşlarına yardımda bulunduklarını ifade etti.

Çinli teknoloji devi salgının yoğun olarak görüldüğü İtalya, İspanya, İrlanda, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde büyük yardımlar yaptığını belirtiyor ve 5G servislerinin de yardım süreçlerinde önemli rol oynadığına dikkat çekiyor. Trump yönetiminden gelen açıklamaları ‘saçmalık’ olarak değerlendiren şirket, ABD’nin somut bir kanıt olmadan kendilerini suçladığını belirtiyor.

Gelişmeler gösteriyor ki kısa vadede ABD ile Huawei arasında suların durulması beklenmiyor. Bu durum şüphesiz şirketin piyasaya sunacağı yeni akıllı telefon modellerinin küresel pazarda işini zorlaştıracaktır. Çinli şirketi Huawei Mobil Servisleri adı altında Google uygulamalarının eksikliğini gidermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum