Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Yeni Konut Satışları Nisan’da Piyasa Tahminlerini Aştı

ABD'de yeni konut satışları, 2023'ün dördüncü ayında piyasa beklentilerini yukarı yönlü şaşırttı. Önceki ayın verisi ise keskin bir şekilde düşürüldü.
ABD Yeni Konut Satışları Nisan’da Piyasa Tahminlerini Aştı
HABER GİRİŞ

Günün beklenen bir diğer önemli verisi, ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından açıklandı. ABD’de yeni konut satışları Nisan’da önceki aya göre beklenmedik şekilde yüzde 4,1 artış gösterdi. Piyasa beklentileri artışın yüzde 3,3 artış olacağı yönündeydi.

Mart ayının verisi ise yüzde 4 artışa aşağı yönlü revize edildi. Revizyonun başlangıçta bildirilen yüzde 9,6’lık artıştan keskin bir şekilde düşürülmesi dikkat çekti.

Yeni konut satışları Nisan’da mevsimsellikten arındırılmış 683 bine ulaştı. Piyasa beklentisi 665 bin yönündeyken rakam geçen yılın Mart ayından bu yana en yüksek seviye oldu.

Böylelikle satışlar ardışık ikinci ayında yukarı yönlü hareket etti.

Nisan 2023’te satılan yeni evlerin ortalama satış fiyatı 420 bin 800 dolardı. Bu önceki yıla kıyasla yüzde 8,2 düşüş oldu. Ortalama satış fiyatı ise 501 bin dolar olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

ABD yeni konut satışları, bugün daha önce açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) raporunu izledi. PMI anketinde de ABD hizmet sektörü beklentilerin üzerinde artış kaydetmişti. Ancak imalat sektörü tahminlerin altında geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.