Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Yarım Trilyon Dolardan Fazla Para Şirketler Vasıtasıyla Ülkeye Geri Döndü

ABD’li şirketler, 2018’de denizaşırı ülkelerde tuttukları yarım trilyon dolar nakit parayı ülkeye geri döndürdü. Detaylar aşağıda;
ABD’de Yarım Trilyon Dolardan Fazla Para Şirketler Vasıtasıyla Ülkeye Geri Döndü

ABD’li şirketlerin, vergi değişikliklerinden faydalanmak için 2018’de denizaşırı ülkelerde tuttukları yarım trilyon dolar nakit parayı ülkeye geri döndürdüğü belirtildi. Ancak veriler hızın yavaşladığını ve muhtemelen Wall Street için önemli bir destek kaynağının ortadan kaybolduğunu öne sürdü.

ABD cari hesap verilerine göre Temmuz-Eylül dönemindeki dolar geri dönüşü 93 milyar dolara geriledi ki bu rakam yılın ikinci çeyreğindeki rakamın yarısı civarındaydı ya da Ocak-Mart döneminde ülkeye geri dönen 300 milyar dolar civarındaki paranın 3’te 1’inden daha azdı. Bu noktada Apple’ın Ocak ayında Trump’ın vergi reformundan yararlanarak denizaşırı ülkelerdeki 245 milyar dolarını ülkeye sokacağını duyurduğu hatırlatıldı.

Sonuçta, ülkeye geri dönüş zenginliği ABD hükümetinin, şirketlerin yurtdışında biriken paralarını ülkeye sokmalarını teşvik eden yeni vergi düzenlemelerinin ardından gelmişti.

ABD’li Şirketler 2018’de Yarım Trilyon Doların Üzerinde Parayı Ülkeye Geri DöndürdüÖnceki kurallar, şirketlerin paralarını ülkeye sokmadıkları takdirde dünya çapındaki karlarına ABD vergilerini ertelemelerine izin veriyordu. Ve değişiklik, ABD şirketlerinin denizaşırı ülkelerde tuttuğu 3 trilyon ABD dolarının bir kısmının ülkeye geri sokulması için büyük bir özendirici olmuştu. Fakat yatırım bankası JP Morgan, akışların hızla yavaşlayan bir yörüngede olduğunu söyledi.

Tüm sektörlerde geri dönüş olduğunu belirten JP Morgan, sadece finansal olmayan şirketlere bakıldığında üçüncü çeyrekte 60 milyar doların ülkeye sokulduğunu kaydetti.

ABD’li Şirketler 2018’de Yarım Trilyon Doların Üzerinde Parayı Ülkeye Geri Döndürdü Ama Hız Yavaşlıyor Ancak söz konusu rakam ikinci çeyrekte 115 milyar dolar ve ilk çeyrekte 225 milyar dolar seviyesindeydi. Yatırım bankası burada şirketler muhtemelen yıl içinde bir kereye mahsus bir vergi indirimini önceden ayırmış olduklarından, geri dönüşün son çeyrekte daha da azalacağını öngördü.

Geri dönüş akışları ayrıca U.S. Treasury International Capital tarafından yayımlanan verilerde de açıkça görülüyordu. Küçülen geri dönüşlerin piyasaları etkilemesinin muhtemel olduğu da vurgulandı çünkü akışlar bu yılki 1 trilyon dolar tutarındaki rekor hisse geri alımı için finansmana yardım etmişti.

İlgili haberde, ABD hisse senetlerin son birkaç aydır sıkıntılı bir süreç yaşadığı 2018’in son çeyreğinin Lehman Brothers krizinden bu yana S&P 500 için en kötü dönem olduğu hatırlatıldı. JP Morgan da müşterilerine geri dönüşlerin daha da azalması halinde bunların ABD hisse senetleri ve tahvil piyasalarına sağladığı desteğin gelecek yıl dağılacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum