Yatırım yapmaya başla!

5 Kasım’da Devreye Girecek ABD Yaptırımları Öncesi İran’dan Petrol Açıklaması

ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketinin devreye sokulmasına çok az bir zaman kala, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri bu durumdan petrol geliri olarak çok etkilenmeyeceklerini söyledi.
5 Kasım’da Devreye Girecek ABD Yaptırımları Öncesi İran’dan Petrol Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs tarihinde nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurduktan sonra, 7 Ağustos’ta ise İran’ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını, bunların yanında yolcu uçağı veya parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini yürürlüğe koydu.

5 Kasım tarihinde ise ABD İran’a karşı ikinci yaptırım paketini uygulayacak. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ikinci yaptırım paketinin devreye girmesiyle ülkenin günlük petrol ihracatının 1 milyon varile düşebileceğini, ancak böyle olsa bile artan fiyatlar dolayısıyla petrol gelirlerinde bir azalma olmayacağını söyledi.

İshak Cihangiri, Tahran’da yaptığı konuşmada ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ve petrol ihracatına dair açıklamalarda bulundu.

Cihangiri, geçtiğimiz aylarda günlük 2 milyon 500 bin varil petrol ihraç eden İran’ın yaşanan son gelişmelerin ardından birkaç bin varillik düşüş yaşamış olabileceğini, ülkesinin petrol ihracatının 1 milyon varilden aşağı düşmesini beklemediğini söyledi. Petrol fiyatlarının çok yükseldiğini belirten Cihangiri, bu nedenle İran’ın ihracatında azalma olsa bile önceki yıllarla aynı düzeyde gelir elde edileceğini dile getirdi.

ABD’nin fiyatların yükselmemesi için İran petrolünden kaynaklı boşluğun Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin arzıyla telafi edileceği yönündeki iddiasının propagandadan ibaret olduğunu söyleyen Cihangiri, “ABD, İran petrolünü durdurmayı başarabilseydi petrolün varil fiyatı bugün 100 doları geçerdi.” şeklinde yorum yaptı.

ABD yaptırımlarının kendilerini çok fazla etkilemeyeceğini ve şu anda 100 milyar dolar döviz rezervlerinin olduğunu belirtti.

ABD, İran’a yönelik ikinci yaptırım paketini 5 Kasım’da devreye sokuyor. Bu tarihten itibaren İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi’ne uluslararası kısıtlamalar getirilecek. Ekonomisi büyük oranda petrole dayalı olan İran’dan petrol ve ürünlerinin satışına yönelik yaptırımlar uygulanacak. Bu durumdan ülke olarak çok fazla etkilenmeyeceklerini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, petrol fiyatlarının 30 dolardan 80 doların üzerine çıkmasına da dikkat çekti.

Daha önce de İran’da Güney Pars doğal gaz sahasında İran hükümetiyle 4 milyar 200 milyon Euro’luk yatırım anlaşmasına imza atan Total, Avrupalı otomobil üreticileri Peugeot, Renault ve Citroen, Almanya’nın Siemens, Rusya’nın demir çelik üreticileri MMK ile Severstal, dünyanın en büyük üçüncü konteyner işletmecisi CMA CGM şirketi, ABD’li uçak üreticisi Boeing ile Airbus gibi şirketler yaptırımlar nedeniyle bu ülkedeki faaliyetlerini sonlandırmış ve anlaşmaları iptal etmişlerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum