Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin WeChat’i Yasaklama Girişimine Mahkemeden Durdurma Kararı Geldi

WeChat’in yasaklanması için geri sayım sürerken mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar verdi.
ABD’nin WeChat’i Yasaklama Girişimine Mahkemeden Durdurma Kararı Geldi

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim şirketler üzerinde olumsuz etkisini gösteriyor. Son dönemde ABD hükümetinin Çinli uygulamalara karşı savaş açtığı biliniyor. Bir süredir TikTok ve WeChat’in yasaklanması gündemin en sıcak maddesi konumunda. Trump hükümeti iki uygulamanın da kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor. Çinli şirketler bu iddiaları reddetse de geçtiğimiz günlerde yasaklama için kararname imzalanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı TikTok ve WeChat’in uygulama mağazalarında yasaklanacağı tarihi açıklamıştı. Bu açıklama ile WeChat’in 20 Eylül’de resmi olarak yasaklanacağı kesinleşmişti. Ancak mahkemeden bu karara yönelik durdurma kararı geldi. Mahkeme aldığı kararla ilgili WeChat yasağının ifade özgürlüğüne yönelik sorunlar yaratacağını açıkladı.

Mahkemeden WeChat Kararı

Mahkemeden WeChat Kararı

Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi WeChat’in hükümet tarafından yasaklama kararı içi durdurma emri verdi. Mahkeme yargıcı Laurel Beeler, WeChat’in yasaklanmasının ifade özgürlüğüne darbe vuracağını söyledi. Dava geçtiğimiz günlerde ABD’deki WeChat kullanıcıları tarafından açılmıştı.

Duruşmada davacıların avukatı WeChat güncellemelerinin durdurularak kullanılmaz hale geleceğini belirterek, “ABD savaş zamanlarında bile iletişim için büyük bir platformu asla kapatmadı. Amerikan toplumunu hedef alan WeChat yasağında ciddi sorunlar var” diye konuştu. Mahkemenin henüz kesin bir karar vermediğini hatırlatmakta yarar var.

İlerleyen günlerde bu ara karar için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yeni bir savunma gelmesi bekleniyor. Başkan Trump’ın bu karara itiraz edeceği ve olayın federal mahkemeye gideceği tahmin ediliyor. Bu da sürecin uzayacağı anlamına geliyor.

TikTok için Anlaşma Sağlandı

TikTok için Anlaşma Sağlandı

WeChat için belirsizlik devam ederken bir diğer Çinli uygulama TikTok cephesinden anlaşma haberi geldi. Bytedance’ın TikTok’un ABD operasyonlarının satılması için Walmart ve Oracle ile anlaştığı belirtildi. Yapılan anlaşma kapsamında Oracle ve Walmart, Bytedance’ın yüzde 20 hissesinins sahibi olacak.

Bununla beraber genel merkezi ABD’de bulunan bir TikTok Global adlı şirket kurulacak. Bytedance yaptığı açıklama ile TikTok Global’in halka arz olacağı ve böylece kurumsal bir yapıya kavuşacaklarını belirtti. Bu gelişme sonrası Başkan Trump, TikTok’un yasaklanmasına yönelik tarihi bir hafta ertelediğini açıkladı. ABD Başkanı anlaşmanın kesinleşmesi halinde kendisinin buna onay vereceğini söyledi.

Başkan Trump yapılacak anlaşmayı olumlu bulduğunu belirterek, “TikTok’un Amerika’daki merkezi Teksas eyaletinde olacak, firmanın ülkemizin gerçek tarihi üzerine eğitim için 5 milyar dolarlık bir bağış yapacağım, böyle bir anlaşma ülkemiz için iyi olacak, hem de ulusal güvenliğimizi koruyan bir anlaşma yapılmış olacak” diye konuştu.

TikTok son yıllarda dünya genelinde en hızlı büyüyen sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Dünyada 2 milyardan fazla indirilen uygulamanın ülkemizde 30 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum