Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin WeChat Yasağı Sonrası Yapılan Anket Çinlilerin iPhone’dan Vazgeçeceğini Gösteriyor

Geçtiğimiz günlerde WeChat ve TikTok’a yönelik yasaklama kararı sonrası Çinli kullanıcılar üzerindeki anket Apple’ı korkutan sonuçlar ortaya koydu.
ABD’nin WeChat Yasağı Sonrası Yapılan Anket Çinlilerin iPhone’dan Vazgeçeceğini Gösteriyor

Son günlerde ABD yönetiminin Çini sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’e yönelik yasaklama kararının yankıları sürüyor. Başkan Trump söz konusu uygulamaların Çin hükümeti için casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu iddia ederek, yasaklamaya imkan tanıyan kararnameyi imzalamıştı.

Alınan karar sonrası TikTok ve WeChat’e 45 gün süre verildi. Bu süre içerisinde şirketlerin ABD operasyonlarının ülkedeki bir şirkete satılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu platformlar ABD’de yasaklanacak.

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat’in yasaklanmasının Apple’ı olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Çin’de yapılan bir anket WeChat’in yasaklandığı bir dönemde iPhone almayacağını dile getiriyor. Apple için Çin en önemli pazarların başında geliyor. Bu ülkedeki iPhone satışlarındaki düşüş Apple’ın gelirlerini olumsuz etkileyecektir.

Çin’de Apple’ı Korkutan Anket

Çin’de Apple’ı Korkutan Anket

WeChat’in yasaklanmasına imkan tanıyan düzenleme sonrası Çin’de yapılan bir anket iPhone satışları için korkutan sonuçlar ortaya koydu. Ülkede 1.2 milyon kişi üzerinde yapılan ankete katılanların yüzde 95’i WeChat olmayan bir iPhone satın almayacaklarını söyledi. Apple ürünlerine yönelik raporlarıyla tanınan analist Ming-Chi Kuo da WeChat’in yasaklanması halinde Apple ürünlerinde büyük düşüş olacağını belirtiyor.

Kuo bu düşüşün yüzde 25 ila 30 oranlarında olacağını tahmin ediyor. Eğer WeChat yasağı sadece ABD’de olursa bu düşüş sadece yüzde 5 oranında olacak. Ancak dünya genelinde App Store’da WeChat’in kaldırılması halinde zararın Apple’a faturası çok daha yüksek olabilir. WeChat’in yasaklanması Android kullanıcılarını da korkutuyor.

Ancak Android ekosisteminin yapısı gereği WeChat, Play Store’dan kaldırılsa bile kullanıcılar bunu üçüncü parti platformlardan APK dosyası olarak indirebiliyor. iOS tarafında böyle bir durumun çok daha zor olduğu biliniyor. ABD’li teknoloji devi 2009 yılından bu yana Çin’de 200 milyondan fazla iPhone satışı gerçekleştirdi. Apple bu denli büyük bir pazarı WeChat’in yasaklanması sebebiyle kaybetmek istemeyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum