Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin WeChat’i Engellemesi iPhone Modellerine İlgiyi Azaltabilir

ABD’nin TikTok ve WeChat’i yasaklaması halinde iPhone satışlarının düşebileceği iddia ediliyor.
ABD’nin WeChat’i Engellemesi iPhone Modellerine İlgiyi Azaltabilir

Son günlerde Çinli sosyal medya uygulamaları ABD yönetiminin uyguladığı baskıcı politikalar ile gündemden düşmüyor. Bilindiği üzere Trump yönetimi geçtiğimiz günlerde Çinli uygulamalar TikTok ve WeChat’in yasaklanmasına olanak sağlayan kararnameyi imzaladı. Alınan karar ile uygulamalara ABD’li şirketlere satılması için 45 gün süre verildi. 15 Eylül’de dolacak bu süre içerisinde uygulamaların ABD’li şirketlere satılmaması halinde ülkede yasaklanması bekleniyor.

TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için bir süredir Microsoft görüşmeler gerçekleştiriyor. Son olarak bir diğer sosyal medya uygulaması Twitter’ın da TikTok için harekete geçtiği gelen haberler arasında. Apple ürünlerine yönelik yaptığı analizler ile bilinen Ming-Chi Kuo, WeChat’in kapatılması halinde iPhone satışlarının bu durumdan olumsuz etkileneceğini açıkladı.

WeChat Yasağı iPhone Satışlarına Darbe Vurabilir

WeChat Yasağı iPhone Satışlarına Darbe Vurabilir

Ming-Chi Kuo, ABD’nin önümüzdeki günlerde WeChat’i engellemesi halinde iPhone satışlarında önemli oranda düşüş olacağını söyledi. Kuo’ya göre alınan bu kararın hedefinde Çinli teknoloji ve oyun devi Tencent var. Şirket WeChat’in geliştiricisi ve uygulama özellikle Çin’de büyük ilgi görüyor. Kuo’ya göre WeChat’in engellenmesi halinde gerçekleşebilecek iki olasılık bulunuyor.

Bunlardan birisi WeChat’in App Store’dan silinmesi halinde iPhone satışlarında yüzde 25 ila 30’a varan bir düşüş yaşanabilir. Ayrıca AirPods, iPad, Apple Watch ve Mac satışlarında da yüzde 15 ila 25’e varan düşüş yaşanması söz konusu. Bir diğer ihtimal ise WeChat’in sadece ABD’deki App Store mağazasından silinmesi. Bu durumda ise iPhone satışlarında yüzde 3 ila 6 oranında bir düşüş yaşanacak. Diğer ürünlerde yüzde 3’ün de altında bir düşüş olması bekleniyor.

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin, Apple için önemli pazarların başında geliyor. Teknoloji devi ürün satışlarının büyük bölümünü bu ülkede gerçekleştiriyor. WeChat’e gelebilecek muhtemel bir yasaklama sonrası Apple’ın ne gibi önlemler alacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum