Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Walmart Kendi Kripto Parasını Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Bir süre önce kendi kripto parası Libra'yı çıkaran Facebook'un ardından şimdi de Walmart adlı dev şirket kendine ait bir sanal para çıkarmaya hazırlanıyor.
ABD’li Walmart Kendi Kripto Parasını Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Bundan aylar önce sosyal medya devi Facebook kendi geliştirdiği kripto para olan Libra’yı resmi olarak tanıtmış, 2020 yılından itibaren kullanıma sunacağını açıklamıştı. Sınır ödemesi ödemelerde ve para transferlerinde kullanılacak olan Libra, pek çok tartışmanın nedeni olmuştu.

Facebook’un kripto parasından aylar sonra benzer bir adım da perakende satış yapan mağazalar zinciri ABD’li Walmart’tan geldi. Dev şirket kendine ait bir sanal para çıkarmak için patente başvurdu.

Facebook'un Kripto Parasından Aylar Sonra Benzer Bir Adım GeldiEdinilen bilgiye göre söz konusu başvuruya “Blok Zincir Üzerinde Dijital Para için Sistem ve Metod” adı verildi ve ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlandı.

Başvurunun normal bir para birimine bağlı şekilde sanal para birimi yaratmak ve bu paraya ilişkin verileri bir blok zincirinde depolamak, bununla birlikte söz konusu sanal parayı satın almak ya da onu bir ödeme aracı olarak kullanmak amacıyla nasıl bir yol izleneceğine açıklık getirdiği öğrenildi.

Söz konusu kripto parayla kullanıcıların çok düşük bir ücret ya da hiçbir ücret ödemeden değer saklama imkanına sahip olabileceği Walmart’ın başvuru belgesinde yer alan detaylar arasında.

Kullanıcılar Çok Düşük Bir Ücret ya da Hiçbir Ücret Ödemeden Değer SaklayacakBununla birlikte çıkarılacak kripto paraya sahip olan kullanıcıların bu parayı Walmart’ın proje ortakları ve belirlenen bazı perakendecilerde nakite çevirebileceği öğrenildi. Bunun yanı sıra sanal para hesaplarına faiz ödenmesi bile söz konusu olacak.

Ayrıca Walmart tarafından geliştirilecek bu kripto para olabildiğince fazla yerde harcanabilmesi açısından farklı senaryolarda üretilecek. Dev firmaya göre söz konusu paralar tıpkı dolar gibi hükümetlere ait iradi para birimlerine bağlı olabilecek. Bununla birlikte diğer kripto para birimlerine bağlı olarak çıkması da mümkün olacak.

Şirketin yaptığı patent başvurusunda çıkarılması planlanan kripto paranın bankacılık hizmetlerinin pahalı olduğu ve geliri düşük ailelere bir alternatif niteliği taşıyabileceğine işaret edildi. ABD’nin pek çok farklı noktasında şubeleri bulunan Walmart, piyasaya tanıtacağı sanal paranın kredi ve banka kartlarına duyulan ihtiyacı yok edeceğini belirtti. Bunun yanında bankalara da rakip olabileceği söz konusu.

Facebook’un Libra’sının sert eleştilere maruz kalıp tartışmalara hedef olduğu göz önüne alındığında perakende devinin çıkaracağı kripto paranın ne gibi etkiler yaratacağı merak ediliyor. Bugün yaptığı bir açıklamayla İngiltere Finansal Davranış Kurumu (FCA), kripto paraların herhangi bir temele dayanmadığını ve belli bir değere sahip olmadığı konusunda vatandaşları uyarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum