Paylaşım

ABD Verilerini Bekleyen Dolar 3,60’a Dayandı!


 

Dün açıklanan vergi indirimi reform paketiyle hızlanan dolar, bugün de ABD büyüme verilerini bekliyor. Kur sabah saatleri itibariyle 3,60'a kadar yükseldi.

Dolar dün ABD vergi indirimi paketini beklerken ve FED’in Aralık ayında faiz artışını değerlendirirken 3,54’ten 3,58’e yükseldi. Bugün ise ABD 2. çeyrek büyüme verisi izlenecek. Daha öncesinde %3 olarak gelen verilerde bir değişiklik olması beklenmiyor. Dolar ABD verilerini beklerken dün hız kazanan yükselişine bugün de devam etti. Kur saat 09:05’te 3,5930’a kadar yükseldi.

ABD büyüme verileri öncesinde yükselişini dördüncü güne taşıyan Dolar/TL, saat 09:57 itibariyle 3,5898 bandından işlem görüyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki referandum sorunu başta olmak üzere artan küresel jeopolitik risk, dün açıklanan ABD vergi indirimi paketi ve bugün açıklanması beklenen ABD büyüme verileri doları destekledi. Yükselişini dördüncü güne taşıyan kur 3,60 sınırına kadar dayandı.

ABD Başkanı Donald Trump, kurumlar vergisinin %35’ten %20’ye düşürecek olan teklifin ABD’li şirketlere avantaj kazandıracağını belirtti.

Vergi indiriminde reform paketi Donald Trump’ın başkanlık seçimleri vaatleri arasında yer alıyordu. ABD’nin 45. başkanı seçildikten sonra da söz konusu tasarı sürekli gündemdeydi. Çarşamba günü vergi indiriminde reform teklifi paketi hükümet tarafından açıklandı. Bu konu hakkında konuşma yapan Trump, düşük ve orta gelirliler için de büyük avantaj olacağını dile getirdi.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, doların ABD büyüme verileri sonrasında 3,62’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

Enver Erkan dolar kuru için gün içinde 3,55’i direnç, 3,52’yi destek seviyesi olarak görürken; HSBC Portföy Yönetimi üyelerinden İbrahim Aksoy 3,60 seviyesini geçtikten hemen sonra 3,65’in görülebileceğini ifade etti. Dolar kuru hakkında daha detaylı tahminler için buraya göz atın.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, vergi indiriminde reform paketi açıklandıktan sonra 6 haftanın en yükseğine yöneldi.

Doların yukarı yönde harekete geçmesinde öncelikle FED Başkanı Janet Yellen’in faiz artışına geçme için hedeflenen enflasyona ulaşmayı beklemenin mantıksız olduğunu söylemesiyle başladı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi bu gelişmelerle birlikte 16 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye gelmiş oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın