Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Verileri Powell’ı Ekim’de Üçüncü Faiz İndirimine İtebilir!

FED lideri Powell'ın ABD'nin zayıflayan verileri dolayısıyla Ekim ayında tekrar bir faiz indirimi yapabileceği düşünülüyor.
ABD’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Verileri Powell’ı Ekim’de Üçüncü Faiz İndirimine İtebilir!
Yorum

ABD ekonomisinin bu sıralar yavaşlama riskiyle karşı karşıya bulunduğu şu ortamda Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın Ekim ayında yeniden faiz indirime gidebileceği konuşuluyor. Bankanın 18 Eylül’deki toplantısının ardından basın açıklaması yapan ve burada FED’in izleyeceği politika için ileriye dönük kesin bir sinyal vermeyen Powell, ABD’nin zayıf gelen verileri dolayısıyla sürpriz bir karara yönelebilir.

Piyasaların tahminine göre şekillenen bu iddiaya göre, Powell ülkedeki zayıf ekonomik veriler, volatil piyasalar ve ABD Başkanı Donald Trump’ın zaman zaman sertleşen eleştirilerinin etkisiyle baskı altında kalarak 2019’un üçüncü faiz indirimini Ekim ayında uygulamaya koyabilir.

Piyasalara göre FED %75 ihtimalle 29-30 Ekim’de gerçekleştirilecek politika toplantısında 25 baz puanlık bir faiz indirim kararı alacak. Eğer bu olursa, 10 yılı aşkın sürenin üçüncü faiz indirimi yapılmış olacak.

10 Yılı Aşkın Sürenin Üçüncü Faiz İndirimiBu ihtimal henüz Pazartesi günü %40 seviyesinde fiyatlanmıştı. Fakat bu hafta iyiye işaret etmeyen ve son 10 yılın en düşük seviyesinde gelen imalat verileri, bunun yanında Eylül’de ABD’de işe alım hızının yavaşladığını ortaya koyan özel sektör istihdam verileri ülke ekonomisi için birtakım endişeleri akıllara getirdi. Ayrıca ABD’de işleme alınan hisse senetleri resesyona yönelik artan korkularla birlikte son 1 ayın en düşük seviyesinde kaydedildi.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan BofA Corp. kıdemli ABD ekonomisti Joseph Song, ABD’deki veri akışının FED’in Ekim’de faiz indirimi yapma ihtimalini artırdığını düşünüyor. Piyasaların buna göre fiyatlama oluşturduğunu, verilerin zayıf gelmeyi sürdürmesi durumunda bankanın şahin üyelerinin ekonomiye tampon yapmaya yönelebileceğini savunuyor.

Tahminler ne yönde olursa olsun bu durumda Powell’ın fikirleri ve ne yönde bir adım atacağı büyük önem taşıyor. Powell, son indirimin ardından yaptığı konuşmasında Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) alınacak faiz kararlarına toplantıdan toplantıya karar verdiğini ve ABD’den gelecek veriler ışığında olası bir faiz indirimine karar verileceğini ya da verilmeyeceğini açıklamıştı.

17 politika yapıcıdan yalnızca 7’si 2019 yılı için daha fazla indirim öngördüğü o dönemlerde, Powell ABD ekonomisinin resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda indirimin sigorta görevi göreceğini açıklamıştı.

ABD Ekonomisi Resesyon TehlikesiFakat ekonomik görünüm o zamandan bu zamana kadar (özellikle bu hafta olmak üzere) kötüye gitti. Öte yandan Chicago FED Başkanı Charles Evans, FED’in Ekim ayındaki olası indirimi için “açık fikirli” olduğunu belirtti. ABD ekonomisinde temel göstergelerin güçlü olduğu göz önüne alındığında imalat verilerindeki zayıflığın kendisini yeniden bir faiz indirimi için ikna etmeye yeterli gelmediğini açıkladı.

Ayrıca ülkedeki güçlü tüketici harcamaları ile iş gücü piyasasına işaret eden Evans, bir faiz indirimi daha yapılmasının doğru bir karar olup olmadığı konusuna şüpheci yaklaşıyor. ABD’nin gevşek para politikasına ne derece ihtiyaç duyduğunun önemine işaret etti. Ekonomik büyüme görünümünün oldukça iyi olduğunu söyledi.

Temmuz ve Eylül aylarındaki iki indirime de destek veren ve FED’in en güvercin üyelerinden biri olan Evans, enflasyon konusundaki endişelerini dile getirerek uzun bir süredir hedefin altında kaldığını, bunu dengelemek için enflasyonun bir süre %2 seviyesinin üzerinde olması gerektiğini belirtti.

Diğer taraftan ABD, bu hafta da önemli ekonomik verilerinden birini açıklayacak. Ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından TSİ 15:30’da açıklanacak olan Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri FED’in ekonomik görünümü değerlendirmesinde baz aldığı en önemli verilerden biri olarak biliniyor. Eylül ayında tarım dışı istihdam verisinin 148 bin artacağı öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu