Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Ukrayna Güvenlik Taahhütleri için Müzakerelere Başladı

ABD ve Ukrayna'nın uzun vadeli güvenlik taahhütleri konusunda müzakerelere başladığı belirtildi. Detaylar haberin devamında;
ABD ve Ukrayna Güvenlik Taahhütleri için Müzakerelere Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Washington ve Kiev yönetimlerinin, Perşembe günü itibarıyla uzun vadeli güvenlik taahhütleri konusunda müzakereleri başlattığı ifade edildi.

Açıklamada, “İkili güvenlik taahhütlerimiz, Ukrayna’nın şu anda kendisini savunabilecek sürdürülebilir bir güce sahip olmasını sağlamaya odaklanacak” denildi.

Perşembe günü başlayan görüşmelere Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi’nden temsilciler ile Ukraynalı mevkidaşlarının katıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, bu müzakerelerin Ukrayna’ya yönelik G7 Ortak Destek Deklarasyonu kapsamında gerçekleştiğini söyledi.

Zelenski: Memnuniyetle Karşılıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski yaptığı açıklamada, ABD ile ikili güvenlik garantileri anlaşmasına ilişkin müzakerelerin başlamasını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Zelenski, “En büyük stratejik ortağımız olan ABD’nin Ukrayna’nın bu süreci başlattığı ilk ülke olması semboliktir. Böylece diğer ortaklar için de başarılı bir model oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu güvenlik garantilerinin, Ukrayna’nın nihai hedef ve güvenilir bir güvenlik garantisi olan Avrupa Birliği ve NATO da dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik topluluğuna gelecekteki üyeliğine doğru ilerlemesini destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Zelenski, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrei Yermak’ın Ukrayna heyetini ABD ile müzakerelerde temsil ettiğini ifade etti.

Yermak kısa süre önce Telegram’da yaptığı paylaşımda, bazı ülkelerden yetkililerin, Zelenski’nin barış planını görüşmek amacıyla Suudi Arabistan’da toplanmaya hazırlandıklarını söylemişti.

Zelenski’nin planının, Rus güçlerinin tamamının ülkeyi terk etmesi koşulunu öne sürdüğü ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu