Yatırım yapmaya başla!

ABD ve Avrupa Satınalma Müdürleri PMI Verileri Işığında Düşen EUR/USD Paritesi

ABD ve Avrupa Satınalma Müdürleri PMI verisindeki değişim ile ABD SMI verisindeki beklenti ışığında EUR/USD paritesine bakış ve teknik inceleme.
ABD ve Avrupa Satınalma Müdürleri PMI Verileri Işığında Düşen EUR/USD Paritesi

Küresel piyasalarda ABD Satınalma Müdürleri Endeksi (PMI) verisi gündemde önem arz eden açıklamalar arasında yer alıyor. Avrupa tarafında Ocak ayının ilk verisinde beklenti 51,4 seviyesinde idi ancak 49,9 noktasında bir açıklama gelmişti. Aynı ayın ikinci verisinde gözlenen beklenti ise ayın ilk verisine paralel 49,9 iken, beklentinin altında kalındı ve 49,7 olarak açıklandı.

50 seviyesinin bir eşik olarak okunduğu veride, 50’nin altına salınımlar faaliyet koşullarındaki zorlukların arttığına dair bir sinyal olarak okunmaktaydı. 2018 yılının son ayının ilk verisi 51,8 beklentisine karşılık 51,5 ve ikinci verisi de 51,5 beklentisine paralel 51,5 olarak açıklanmıştı.

Operasyonel faaliyet şartlarındaki zorluğun artması reel sektör performansını negatif yönde etkilemesi kaynaklı ilgili endeks bileşenlerinde de negatif bir sonuca neden oluyor. Buna rölatif PMI verisi yolu aydınlanan önemli öncü göstergeler arasında değerlendirilmekte. Avrupa tarafında resesyon öncesinde finansal sorunlarla gündeme gelen İtalya ve bölgesinden ayrılık sürecinde olan İngiltere faaliyetleri negatif etkileyen faktörler arasında yer almakta.

ABD Tarafı Satınalma Müdürleri PMI ve ISM Verileri

ABD Satınalma Müdürleri PMI ve SMI Verilerinde Son DurumABD PMI Ocak ilk verisinde 53,5 beklentisinin ve bir önceki ayın (53,8) verisinin üzerinde açıklanırken 54,9 olarak gözlenmişti. Veri dik seviyesinin üzerinde araladığı makas görünümü ile faaliyetlere dair olumlu bir mesaj vermekte. ABD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ise Aralık ayında 59,6 beklentisindeyken 57,6 olarak açıklanmıştı. Ardından gelen güncellemede 58 olarak dikkat çeken verinin Ocak ayı beklentisi 57,0 seviyesinde olurken resmi açıklama beklenmekte.

ABD PMI Ocak ilk verisinde 53,5 beklentisinin ve bir önceki ayın (53,8) verisinin üzerinde açıklanırken 54,9 olarak gözlenmişti. Veri dik seviyesinin üzerinde araladığı makas görünümü ile faaliyetlere dair olumlu bir mesaj vermekte. ABD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ise Aralık ayında 59,6 beklentisindeyken 57,6 olarak açıklanmıştı. Ardından gelen güncellemede 58 olarak dikkat çeken verinin Ocak ayı beklentisi 57,0 seviyesinde olurken resmi açıklama beklenmekte.

Açıklanan öncü göstergede (ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi PMI) imalat sektörüne dair üretim, iş gücü, yeni sipariş, stok gibi alanlardaki değişim aylık periyotlarda ölçülmekte. Kriter olarak 50 seviyesi baz alınmakta ve seviyenin üstü pozitif, altı ise negatif algılanmakta.

Veriler Işığında EUR/USD Paritesi

Veriler Işığında Düşen EUR/USD Paritesine BakışÖzellikle veri akışındaki aksamaya neden olarak gündeme gelen ve Hazine kıymetlerinin fiyatlamasının da spot hisse senedi piyasalarına paralel hareket etmesine kaynak görülen ABD Hükümeti’nin kısmi kapalılık sürecinde yapılan 15 günlük süre ile açılış finansalları yakından ilgilendiren bir ayrıntıydı.

Süreçten sonra aksayan veriler kademeli olarak açıklanmaya devam ederken ABD dolarını, ABD’nin ticaret hacmi en yüksek olan 6 ülke para birimine karşı takip eden DXY %0.10 primlenme ile 95,94 seviyesine ulaştı. 96,0 seviyesinin görece önemli olduğu endeks son günlerde yukarı yönlü hareket etmekte.

EUR/USD paritesi bugün %0.10 değer kaybı göstererek 1,1423 seviyesinde işlem görüyor. Paritede 1,1443 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkılması olası Brexit sürecine dair olumlu haberlere rölatif bir tutumda olabilir. Bu seviyenin üzerindeki 1,1450 psikolojik noktasının üstü ise daha pozitif bir havanın mesajı olarak gözlenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum