Yatırım yapmaya başla!

Pekin: ABD Varlık Listesi, Çin’in Teknoloji Gelişimine Zarar Veremez!

Pekin, ABD'den Çin'e yönelik gelen zorluklar hakkında kendinden emin açıklamalar yapmaya devam ediyor.
Pekin: ABD Varlık Listesi, Çin’in Teknoloji Gelişimine Zarar Veremez!

ABD’nin Çin’in teknoloji devlerini bir varlık listesine eklemesi, ticaret gerilimlerinin biraz daha yükselmesine neden olmuştur. Bunun ardından gerçekleşen ticaret müzakerelerinde bazen üstü açık bir şekilde bazen de ima edilerek, Çinli şirketlerin varlık listesinden çıkarılması talep edildi.

Bugün Çin’den gelen bir diğer açıklamada ise ABD’den Çin’in teknoloji gelişimine yönelik gelen engellere karşı kendinden emin bir ton kullandı. İki ülke arasında süregelen ticaret gerginlikleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetiminin Çin telekomünikasyon devi Huawei, bazı süper bilişim firmaları ve büyük yapay zeka şirketlerini kara listeye eklemesiyle artmıştı.

Çin’in Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın performans denetim ve koordinasyon bürosu genel müdür Huang Libin, bugün bu konuda bir açıklamada bulundu.

Libin Teknoloji YorumuKara listenin Çin’in teknolojik gelişiminin temellerine zarar veremeyeceğini söyleyen Libin, ticaret gerginliklerinin, ileri teknoloji şirketlerinde korkunç bir duruma yol açtığını belirtti. Ancak Çin’in bilim ve teknolojisinin başlangıçtaki zorlukların üstesinden gelebileceğini ve mevcut teknolojik gelişimin darboğazı kırabileceğinden emin olduklarını ifade etti.

ABD’nin kara listesi, bu işletmelerin Amerikan tedarikçilerinden alım yapmasını etkili bir şekilde önlüyor. Huang, Çin’in telekomünikasyon, internet ve otomobil endüstrilerini yabancı yatırıma daha fazla açmak için adımlar atacağını da sözlerine ekledi. Zamanlamayla ilgili detay vermekten kaçındı.

Mayıs ayında Çin Ticaret Bakanlığı, yabancı varlıkları güvenilmez varlıklar listesine yerleştirebileceğini açıkladı, ancak bu listeyle ilgili çok az ayrıntı ortaya çıktı.

Çin Ticaret Bakanlığı Kendi Listesini HazırladıABD listesine en son yapılan eklemeler, bu ayın başlarında geldi. Bu listede, başta kamu güvenliği büroları olmak üzere 28 Çinli varlık vardı. Bu firmalardan bazıları ise Hikvision, Iflytek, Megvii Technology, Sense Time, Dahua Technology, Xiamen Meiya Pico Information, Yitu Technologies ve Yixin Science and Technology olmuştu.

Huang, “ABD’yi gerçeğe, her iki ülkedeki iş birliğini güçlendirmek, çok taraflı ticaret kurallarına ve sağduyulu davranmak isteyen sektörlere saygı duymaya çağırıyoruz. Çin, varlık listesini yakından takip edecek, uygun önlemleri alacak ve meşru haklarını ve çıkarlarını kararlı bir şekilde savunacak” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum