Yatırım yapmaya başla!

ABD Vadeli İşlemlerindeki Yarım Günlük Sert Düşüş, Avrupa Borsalarına Değer Kaybettiriyor

ABD vadelilerindeki yarım günlük düşüşe özenen Avrupa borsalarında, vadeli ve spot endekslere teknik verilerle ayrıntılı bakış;
ABD Vadeli İşlemlerindeki Yarım Günlük Sert Düşüş, Avrupa Borsalarına Değer Kaybettiriyor

ABD hisse senedi spot piyasası W. Bush vefatı dolaylı kapalı iken, vadeli piyasası yarım gün açıktı. Vadeli piyasada gerçekleşen sert tavırlı işlemler günü %0.5 primlenmeler ile kapatırken 6 Aralık Perşembe günü küresel satış dalgasına bir derinlik kazandırdı. Diğer tarafta teknoloji hisselerini baskılayan Huawei gelişmesi ile satıcı olarak yansırken Uzakdoğu, Avrupa ve Türkiye pazarlarında aşağı yönlü hareketlere neden oldu. 

Ticaret savaşlarına varılan mutabakat başlığında Çin’in, ABD’den özel nitelikte ürün alım yapmaya başlayacağını teyit etmesi havayı biraz yumuşattı. ABD vadeli endeksinde gözlemlenen aşırı satıcılı grafikte nispeten bir toparlanma kaydedildi.

Dow Jones 30 endeksi Aralık vade kontratı bugün %1.63 değer kaybederken, S&P 500 endeks Aralık vade kontratı %1.61 ve Nasdaq Aralık vade endeks kontratı %2.01’lik değer kayıpları sergiledi. 

Avrupa Piyasalarında Kırmızı Grafik Modası

Avrupa Bölgesi Genelinde Değer Kaybı GözlemleniyorAvrupa borsalarında küresel piyasalara paralel Pazartesi günü ticaret savaşı konusunda sağlanan mutabakat neticesinde sert yükseliş kaydedilmişti ve devamındaki günlerde yavaş yavaş bir zayıflama gözlemlenmişti.

Başkan Trump’ın Çin’le anlaşmaya varılamazsa yeni vergiler getirmekten çekinmeyeceğine dair sosyal medya gönderileri piyasalardaki seyiri bozdu ve bunun etkisiyle bugün Avrupa endekslerinde negatif açılışlar görüldü. Endeksler, son iki gündür gerçekleşen gerileme ile hafta başındaki primleri geri vermiş görünmekte. DAX, CAC 40 ve FTSE 100 endekslerinde %1,5 civarında değer kaybıyla kapanışlar gözlemlendi. 

Almanya DAX Kırmızı

Almanya DAX Endeksinde Yoğun Değer Kaybı6 Aralık Perşembe günü Avrupa Borsalarında Almanya DAX %2.45 değer kaybı ile 10.925,53 seviyesinde işlemlerine devam etmekte. 30 bileşenden oluşan ve 30 şirketin de değer kaybı gösterdiği endeks 11.000 puanlık kritik psikolojik desteğinin altına sarkarken yatırımcılar üzerindeki tedirgin havayı tetiklemiş gözükmekte. DAX aralık vade endeks kontratında ise %2.34 seviyesinde değer kaybetti.

Endekste en fazla değer kaybedenleri; Vovestro -%4.48, Wirecard AG -%3.86 ve Fresenius Medical -%3.75 olarak kaydettik.

Fransa CAC 40 Kırmızı

Fransa CAC 40 Alman DAX Endeksine Paralel Fransa CAC 40 endeksine baktığımızda DAX vadeli endeksine paralel %2.20 bir değer kaybı gösteriyor. Endeks 4.836 puan seviyelerinde işlemlerine devam ederken 4.500 bölgesi önemli bir destek olarak gözlemlenebilir ve altında gerçekleşecek salınımda 4.350 ardından 4.200 seviyeleri takip edilebilir.

Endekste işlem gören 40 bileşenden sadece 1 tanesi değer kazanırken 39 şirket değer kaybediyor. Danone %0.06 getiri ile yataydan pozitif ayrışırken, değer kaybeden hisse senetlerinde dikkatimizi %7 seviyeleri çekti.

Capgemini %7.25, TechnipFMC %5.29 ve Atos %5.00 değişimleri ile günlük bazda en fazla değer kaybeden hisse senetleri olarak sıralandı. CAC 40 Aralık vade endeks kontratı %2.19 negatif yönde hareket ederek 4.827,5 seviyesinde işlem görüyor.

İngiltere FTSE 100 Kırmızı

İngiltere FTSE 100 Veda Edeceği Bölge Endekslerine Eş Değer Kaybediyorİngiltere FTSE 100 endeksinde %2.11 değer kaybederek vedalaşmaya hazırlandığı Euro Bölgesi endekslerine paralel hareketler sergiliyor. Endeks 6.777 puan seviyelerinde işlem görmekte ve takip edilebilecek olası destek noktalarında aşağı yöndeki hareketin devamında karşılaşılabilecek ilk önemli seviye 6.700 iken kritik seviye ise 6.680 olarak gözlemlenmekte. 

Birleşik krallığın sermaye piyasalarında ilk 100 şirketi baz alan FTSE 100 endeksinde işlem gören 97 bileşenden 6 tanesi değer kazanırken, 91 tanesi değer kaybı işaret ediyor.

Değer kazanımlarında yataydan pozitife ayrışmasını sürdüren BATS (British American Tobacco PLC) %1.00 civarında primlenirken, değer kaybeden hisseler %6.77 ile ilk sırada yer alan Antofagasta ve arkasında %6.38 ile Mediclinic Int şeklinde gözlemlendi. FTSE 100 temelindeki Aralık vade endeks kontratında %2.36 değer kaybı gözlemlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum