Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Uyardı: Rusya’ya Yardım Eden Herkesten Hesap Sorulacak

ABD, Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'nın ekonomik yaptırımları atlatmasına yardım etmeye çalışan her aktörden hesap soracak. Detaylar aşağıda;
ABD Uyardı: Rusya’ya Yardım Eden Herkesten Hesap Sorulacak
Yorum

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo tarafından yapılan açıklamaya göre Washington, Rusya’ya yardım edenleri açıkça uyardı.

Bugün CNBC’ye konuşan Adeyemo; “bugüne kadar Rusya’nın yaptırımlarımızdan anlamlı bir şekilde kaçabildiğini görmedik ancak bunu yapmaya çalıştıklarını ve mümkün olan her yolu deneyeceklerini ve kullanacaklarını biliyoruz” dedi.

ABD’li yetkili, kripto para birimlerini ve şeffaf olmayan paravan şirketleri, Rusya’nın ekonomik yaptırımları atlatmak için kullanabileceği araçlar olarak gösterdi.

ABD Rusya’ya Yardım Edenlerden İstisnasız Hesap Soracak

ABD Hazine Bakan Yardımcısı, Washington’un kararını şu şekilde açıkça belirtti:

“Kripto borsalarına, finansal kurumlara, bireylere ve Rusya’nın avantajdan yararlanmasına ve yaptırımlarımızdan kaçmasına yardımcı olabilecek herkese açık bir şekilde belirtmek istediğimiz şey: Sizi sorumlu tutacağız. Geleceğiz ve sizi bulacağız. Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü gayrimeşru savaşı yürütmeyi zorlaştırmak için uyguladığımız yaptırımları aşma kabiliyetine sahip olmamasını sağlayacağız.”

Adeyemo’nun yorumları, G-7 ekonomilerinin Rus devletinin, elitlerin, vekillerin ve oligarkların uluslararası yaptırımların etkisini atlatmak için dijital varlıklardan yararlanamayacaklarını garanti etme sözü vermesinden kısa bir süre sonra geldi.

İngiltere, ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa ve İtalya’dan oluşan G-7 grubu, mevcut yaptırımların halihazırda kripto varlıkları kapsadığını duyurmuştu. Herhangi bir yasa dışı faaliyeti daha iyi tespit etmek ve engellemek için önlemler almayı taahhüt eden G7, dijital varlıkları kullanan yasa dışı Rus aktörlere yaptırım uygulanacağını söylemişti.

Düzenleyiciler, dijital varlıkların Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kaçınmada potansiyel kullanımlarından endişe duyarken bazıları bunun mümkün olmadığını savundu. Örneğin Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Rusya’nın Ukrayna ile devam eden savaşta küresel yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasının zor olduğunu savundu.

Yine de kripto borsaları, Demokrat Senatör Elizabeth Warren dahil bazı politikacıların, yaptırım uygulanan bireylerin ve şirketlerin paralarını kriptoya taşımasını önlemek için daha sert kontroller getirme baskısı altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu