Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

ABD Ürünlerine Ek Mali Yükümlülük Oranı %100 Artırıldı

ABD'nin rahip Brunson'un serbest bırakılmaması üzerine Türkiye'ye başlattığı ekonomik savaşta, bizden de misilleme geldi. ABD ürünlerinin ithalatında vergi oranları %100 artırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli dayanışma ve serbest ekonomi vurgusu kapsamında yeni hamleler devreye sokulmaya devam ediyor. Gerek iş dünyası, gerek bankacılar ve gerekse halk doların Türk lirası karşısındaki, ekonomik temellere dayanmayan yükselişi karşısında birlik olmuş durumda.

Türkiye Kamu-Sen bu kapsamda yerli malı ve Türk lirası kullanma kampanyası başlatırken, Çevre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada inşaat sektöründe ABD ürünlerinin kullanılmayacağı açıklandı. ABD’nin yaptırımlarına boykotlar sürerken, bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanarak, ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının %100 artırılmasına karar verildiği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı sempozyumda, ABD ürünlerine boykot uygulanacağını söylemişti.

ABD’ye verilecek en güzel cevabın işimize dört elle sarılmak olduğunu belirten Erdoğan, elektronik ürünlerine boykot uygulayacağımızı, iPhone yerine Samsung, Venüs ve Vestel gibi alternatifleri kullanacağımızı söyledi.

Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre; “Bu maddenin yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannemesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi halinde, bu değişilik kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanır”  ifadesine yer verildi.

Ek mali yükümlülük uygulanacak ürünlerin bazıları ise şu şekilde;

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle