Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi Ağustos’ta Tahminlerin Üzerinde Geldi!

ABD'nin üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri Ağustos'ta %0.3 oranında artarak beklentileri aşarken, yıllık bazda da %1.8 arttı.
ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi Ağustos’ta Tahminlerin Üzerinde Geldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de üretici fiyat endeksi verileri (ÜFE) ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklandı. Buna göre Ağustos’ta çekirdek ÜFE beklenmedik bir şekilde artarak %0.3 seviyesinde kaydedildi.

Aylık bazda beklentinin üzerinde gelen rakamlar istikrarlı bir enflasyona sinyal verdi. Üretici fiyatlarında görülen bu artış yıllık bazda ise %1.8 seviyesinde bulunuyor. Bu rakam Temmuz ayında %1.7 idi. Böylelikle %0.1’lik bir yükseliş meydana geldi.

Ekonomistlerin beklentisi ise aylık bazda bir değişim olmayacağını, yıllık bazda ise %1.7 oranında bir artış olacağını söylüyordu.

Ekonomistler Aylık Bazda Değişim BeklemiyorÜlkenin çekirdek ÜFE rakamının aylık bazda %0.2 olan beklentileri geride bıraktığı görülürken, yıllık bazdaki tahminler %2.2 seviyesiyle gerçekleşen %2.3 rakamının altında kaldı. ABD’de geçtiğimiz ay çekirdek ÜFE yıllık %2.1 artış kaydetmişti.

Ülkede enerji faydaları ise aylık bazda incelendiğinde %2.5 düştü. Bunun yanında gıda maliyetleri gördüğü %0.6 seviyesiyle Ocak ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD’de 2018 yılı sonundan bu yana kendini gösteren üretici fiyatlarındaki yıllık artış son dönemlerde yavaşlamaya başladı.

ABD'de Üretici Fiyatları 2018 Yılından Bu Yana ArtıyorBu durumda yavaşlayan küresel ekonomi ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı etkili oldu. Trump’ın faizleri düşürmesi için sürekli baskı yaptığı Fed’in bu tutumunu değiştirmesi şu an için beklenmiyor.

Banka ülkede yavaşlayan ekonomiyi desteklemek amacıyla politika faizlerini düşürmek durumunda. Piyasalar 17-18 Eylül toplantısında Fed’in faizlerini 25 baz puan indirmesini bekliyor.

Diğer taraftan ABD’nin Temmuz ayı ÜFE rakamları, Fed’in yeniden bir faiz indirimine gidebileceğine yönelik sinyallerden yalnızca biriydi. %0.2 ile ılımlı bir artış kaydeden Temmuz verilerinin yanı sıra enerji ürünleri maliyetlerinde de bir toparlanma meydana gelmişti.

Öncü veriler beklentileri karşılarken, ABD’de ÜFE Temmuz’a kadarki 12 aylık sürede %1.7’lik artış kaydetmişti. Küresel piyasaların ticaret gerilimlerinden oldukça etkilendiği şu dönemde, Fed’in Temmuz ayında uyguladığı çeyrek baz puanlık indirim başta Trump olmak üzere piyasaları memnun etmemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu