Yatırım yapmaya başla!

UMICH İşareti Teyit Edildi ve ABD Perakende Satışları Arttı, Wall Street Satıcılı

Michigan University Tüketici Hassasiyeti verilerinin işaret ettiği perakende satışlarda artış teyit edilirken, New York borsaları haftanın son işlem gününde satıcılı.
UMICH İşareti Teyit Edildi ve ABD Perakende Satışları Arttı, Wall Street Satıcılı

ABD’de perakende satışlar verisi beklentilerin üzerinde açıklandı. Perakende satışlar Kasım ayında, Ekim ayı gerçekleşen %1.1’lik artışın ardından, %0.2 artış gösterdi. (Piyasa beklentisi, satışların aylık bazda %0.1’lik bir artış idi.)

Ekim rakamlarının yukarı yönlü revize edildiğini gözlemlediğimiz güncel veri ile GSYİH’i direkt olarak etkileyen kontrol grubu alt kümesindeki satışlar %0.9’luk bir veriyle öngörülenden yüksek bir rakamla artış gösterdi. Veri bir önceki ay da artış gösteren (0.7’) hıza paralel ivme gösterdi.. 

Tüketici Payı Artıyor

Tüketicinin Ekonomiye Katkısı ArttıAçıklanan perakende satış rakamları, tüketicilerin ekonomi üzerinde yılın son çeyreğinde beklenenin üzerinde bir katkıda olduğunu ifade ediyor.

Açıklanan rakamlar 4. çeyreğe bakışta olumsuz görünümün azalmasına kaynak görülebilir. Michigan University Tüketici Hissiyatı’nın da beklenenin üzerinde açıklanması ve perakende satışların olumlu duyurulması piyasalarda pozitif havayı destekliyor.

Black Friday ve Düşen Petrol Fiyatları Etkisi

Düşen Petrol ve Black Friday Olumlu YansıdıPerakende satışların beklentileri aştığı dönemde Black Friday satışları ve düşen petrol fiyatları ile artan satışların yansımasında 13 perakende satış kategorisinin 9’unda artış gözlemlenmekte.

Verilerin akışında akıllara gelen diğer gündem ise FED faiz arıtırımı olarak yorumlanmakta. Ekim ayında yapılan açıklamalarda yılda 4 faiz artırımı uygulanacağı sinyali, devamındaki başkan Powell konuşmasında vurgulanan güvercin tavır ile bir önceki konuşmada algılananın tersine gelişmiş ve faiz artırım ihtimalini düşürmüştü. 

Ancak diğer tarafta izlenen yorumlara göre Merkez Bankası’nın planlanan dışı gelişmelerde farklı hareket edebileceği yönünde. Ülke gündeminde gözetlenen ekonomik yavaşlama momentumu ve resesyon olup olmayacağı ihtimalleri piyasaları tedirgin ederken rakamlar tarafındaki görünüm resesyonu göstermemekte.

ABD Borsaları Haftanın Son İşlem Gününe Satıcılı Başladı

New York Borsaları Haftanın Son İşlem Gününde SatıcılıAralık ayının ikinci işlem haftasına satıcılı giriş yapan ABD 10 yıllık devlet tahvilleri Türk varlıklarının toparlanma gösterdiği Perşembe günü yukarı yönde hareket etmişti ancak BIST 2. seans sonunda tekrar satışların ağırlık göstermesi ile günü %2.9 getiri ile kapatmıştı. Kıymet bugün %0.49’luk bir değer kaybı ile %2.89 getiri düzeyinde gözlemleniyor. 52 haftalık hareket marjına baktığımızda %2.346 – %3.261 makası kaydediliyor.

Wall Street piyasaları haftanın son işlem gününde satıcılı hareket ediyor. Dow Jones %1.28, Nasdaq %1.10 ve S&P %1.15 değer kaybetti. United States 30 endeksinde (30 bileşen) 7 şirket değer kazanırken 23 şirket değer kaybı işaret ediyor.

Endeks günlük bazda %1.18 değer kaybı ile 2.438 puanda grafik çizerken en fazla değer kazanan hisse Caterpillar (%0.66) olurken, en fazla değer kaybeden kağıt J&J (-%7.53) olarak kaydediliyor. 

New York borsalarında en aktif olarak dikkat çeken hisse senedi APPL (Apple) olurken, kağıdın günlük bazda değişim oranı %2.25 değer kaybı ile 167,10 $/p şeklinde işlem görüyor. Microsoft endekslerin hacimli listelerindeki birinci sırada bulunan rakibinin ardında 3. sırada yer alıyor. Hisse %0.62 değer kaybederken 108,78 $/p fiyatından işlem görmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum