Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Ukrayna’daki Savaşın 40 Milyon İnsanı Aç Bırakacağını Açıkladı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın milyonlarca insanı aç bıraktığı ve en çok Afrika'nın etkilendiği belirtildi.
ABD, Ukrayna’daki Savaşın 40 Milyon İnsanı Aç Bırakacağını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 40 milyon insanın gıda güvensizliğine neden olacağını ve en çok Afrika’nın etkileneceğini söyledi.

ABD, G7 zirvesinde gıda güvenliği için 4,5 milyar dolar sağladı. Kongre onayını bekleyen Afrika’ya 150 milyon dolarlık yeni insani kalkınma yardımına katkıda bulunma planı mevcut.

Afrika hükümetleri, Rusya ile Avrupa arasındaki ihtilafta taraf olmaktan büyük ölçüde kaçındı ve Batı’nın kınama ve yaptırımlarına katılmayı reddetti. Thomas-Greenfield, “Afrikalılar Soğuk Savaş’ın tekrarında bir taraf seçmesi için baskı görmek istemiyorlar, ancak gerçekleri bilmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Enerji, iklim değişikliği, salgın ve çatışma, küresel gıda tedarik sorunlarının temel nedenleri olsa da, en sinsi kaynağın kasıtlı olarak bir savaş silahı olarak kullanılan açlık olduğunu sözlerine ekledi.

Thomas-Greenfield, Rusya, Ukrayna’nın en verimli tarım arazilerinden bazılarını sistematik olarak ele geçirdiğini, tarlalara mayın ve bombalarla zarar verdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

‘Gıda Güvenliği Herkesin Çıkarına’

Ukrayna’daki savaşın gıda güvenliği üzerindeki etkisini azaltmak konusunda herkesin ortak çıkarı olduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta Kamerun’a yaptığı ziyarette küresel gıda krizini Rusya’nın savaş silahlarından biri olarak nitelendirirken benzer ifadeleri kullanmıştı.

Moskova gıda krizinin sorumluluğunu reddediyor ve sevkiyatların yavaşlaması nedeniyle Batı yaptırımlarını sorumlu tutuyor. Thomas-Greenfield bu iddiayı yalanladı ve Rusya’nın küresel gıda tedarik zincirlerini bozmak için kasıtlı adımlar attığını öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşa diplomatik bir çözümü kabul edeceğine dair hiçbir belirti görmediklerini belirtti. Geçtiğimiz günlerde gıda krizinin önüne geçmek amacıyla, Karadeniz’de tahıl koridoru için anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşma Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin katılımı ile sağlanmıştı. Tahıl koridorunun koordinasyonu İstanbul’da oluşturulan bir merkezden yürütülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın