Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Ukrayna için 1 Milyar Dolarlık Silah Yardımı Açıklamaya Hazırlanıyor

Beyaz Saray'a yakın kaynaklar, Biden hükümetinin savaştaki Ukrayna'ya yeni bir yardım paketi açıklayacağını belirtiyor.
ABD, Ukrayna için 1 Milyar Dolarlık Silah Yardımı Açıklamaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray’ın, Ukrayna’ya gemisavar roket sistemleri, topçu roketleri ve obüs mermileri de dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyar dolarlık yeni silah yardımını ilan etmesi bekleniyor.

Kaynaklar, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya gönderilen Çoklu Fırlatma Roket Sistemleri (MLRS) için daha fazla roket ve M777 obüsleri ve yedek parçaları için topçu mermileri de dahil olmak üzere 350 milyon dolardan fazla silah transferi açıklamasını beklediğini söyledi.

Büyüklüğü 650 milyon dolardan fazla olması beklenen ikinci bir paket, kara tabanlı Zıpkın gemisavar füze fırlatma silahları, güvenli telsizler, gece görüşü ve eğitimi içerebilir. Ukrayna, Doğu Donbass bölgesinde Rus güçlerinin artan baskısı karşısında ABD ve diğer Batılı ülkelere silahların hızlı teslimatı için baskı yapıyor.

Mayıs ayında Biden yönetimi, Kiev’den Rus topraklarındaki hedefleri vurmak için kullanmayacağına dair güvence aldıktan sonra Ukrayna M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri vermeyi planladığını duyurmuştu.

Bu yardım paketindeki roket topçuları, önceki gönderilen silahlarla aynı menzile sahip olacak İlk olarak ABD, kara tabanlı Zıpkın fırlatıcıları göndermeyi düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaş, Batılı ülkelerin çok sayıda yaptırımını ve yardımını beraberinde getirdi. Batılı ülkeler Rusya ekonomisini hedef alan pek çok yaptırım uyguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.