Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD ÜFE’si Mart’ta Aylık Bazda %1 Oranında Artış Gösterdi

Yıllık bazda %4,2 artan ABD üretici fiyat endeksi, Mart’taki aylık değişimiyle beklentinin üzerinde geldi.
ABD ÜFE’si Mart’ta Aylık Bazda %1 Oranında Artış Gösterdi

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, Mart 2021 dönemine ait üretici fiyat endeksi (ÜFE) sonuçlarını açıkladı. ABD’de nihai talep için üretici fiyatları endeksi, söz konusu dönemde Şubat verilerine göre %1,0 oranında artış gösterdi. 2020’nin Mart ayına göre ise %4,2 yükseldi.

Her iki rakam da piyasa beklentisinin üzerine geldi. Şubat ayında ÜFE yıllık bazda %2,8, aylık bazda %0,5 artış göstererek, ekonomistlerin beklentilerine paralel gelmişti.

Piyasa beklentisi yıllık %3,8, aylık %0,5 artış olması yönündeydi.
ABD ÜFE Beklentinin Üstünde Geldi
Kaynak: BLS.gov

Mart ayında üretici fiyat endeksindeki artışa en büyük katkıyı %60 ile nihai talep mallarındaki artış sağladı. Nihai talep mallarında %1,7 ile 2009 yılının Aralık ayından bu yana en büyük artış gerçekleşti.

Nihai talep hizmetleri endeksi %0,7 yükseldi. Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri fiyatları Şubat’taki %0,2’lik artışın ardından, Mart’ta %0,6 daha yükseliş kaydetti. Gıda grubunda ÜFE %0,5,, enerjide %5,9 ve ticarette %1,0 oranında arttı. Bu değişimler bir önceki ay sırasıyla %1,3, %6,0 ve %0,1 artış şeklinde gerçekleşmişti.

Nihai talep hizmetlerinde en büyük artış %1,5 ile nakliye ve depolama sektöründe oldu. Mart ayında işlenmiş mal fiyatları %4,0, işlenmemişler %9,3 ve hizmet fiyatları endeksi %0,4 arttı. Ara mallardan işlenmiş mallar endeksi %4,5’lik artış sağladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum