Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Üretici Fiyatları Endeksi Haziran’da Yüzde 0,1 ile Hafif Yükseldi

ABD'de dün artış gösteren tüketici fiyatlarını, bugün yüzde 0,1 artışla üretici fiyat endeksi takip etti.
ABD Üretici Fiyatları Endeksi Haziran’da Yüzde 0,1 ile Hafif Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de üretici fiyat endeksi, Haziran ayında Mayıs ayına göre yüzde 0,1 oranında artış gösterdi. Verinin Mayıs ile aynı gelmesi bekleniyordu. AD ÜFE’si Haziran ayında hafifçe yükselirken, enerji ve diğer malların fiyatları, ikinci bir ay boyunca düşüş kaydetti. Bu düşüş, hizmetlerdeki ivmelenmeyi dengeleyerek yaklaşık 2,5 yılın en küçük yıllık artışı yaşandı.

Çalışma Bakanlığı; nihai talep için üretici fiyat endeksinin Mayıs ayındaki benzer bir artışın ardından yüzde 0,1 arttığını açıkladı.

ABD ÜFE Yüzde 0,1 ArtışHaziran ayına kadar olan 12 aylık dönemde ÜFE, 2017 yılının Ocak ayından bu yana görülen en düşük artış olan yüzde 1,7’lik artışı kaydetti. Mayıs ayında ise yüzde 1,8 oranında artış kaydetmişti. Analistler ise ÜFE’nin Haziran ayında değişmeyeceğini ve yıllık bazda yüzde 1,6 oranında artacağını tahmin ediyorlardı.

Temel üretici fiyatları geçen ay yavaşlarken, tüketim mallarının ve hizmetlerinin fiyatlarındaki güçlü artışlara rağmen genel enflasyonun ılımlı olabileceğinin bir işareti oldu. Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri bileşenleri hariç tutulduğunda ise ÜFE, Haziran ayında iki ay boyunca yüzde 0,4 oranında artış gösterdi.

ABD’de çekirdek üretici fiyatları, Mayıs ayında yüzde 2,3 oranında artış gösterdikten sonra Haziran’da yıllık bazda yüzde 2,1 arttı.

Çekirdek ÜFE Yıllık Yüzde 2,1 ArtışABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerine bağlı olarak ekonomiye düşük enflasyon, artan riskler ve küresel büyümenin yavaşlaması, 10 aydan bu yana ilk kez Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürme ihtimaline işaret etmeye başladı. FED Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı konuşmada da indirim için gerekli zemin hazırlandı.

Yüzde 2 enflasyon hedefine sahip olan FED, para politikası için temel kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksini izlerken, PCE çekirdek fiyat endeksi, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında artış gösterdi ve bu yılın hedefi olarak belirlendi.

Haziran ayında toptan enerji fiyatları, Mayıs ayına göre yüzde 1 değişimle yüzde 3,1 düşüş kaydetti.

Toptan Enerji Fiyatları Yüzde 3,1 DüşüşMal fiyatları ise Mayıs ayında yüzde 0,2 oranında geriledikten sonra Haziran ayında yüzde 0,4 düştü. Benzin fiyatlarındaki yüzde 5’lik düşüş ise geçen ay mal maliyetlerindeki düşüşün yaklaşık yüzde 60’ını oluşturdu. Topran gıda fiyatları Haziran ayında yüzde 0,6 düşerken, çekirdek mal fiyatları üç ay boyunca değişim kaydetmedi.

Hizmetlerin maliyeti, Mayıs’ta yüzde 0,3 artarken, Haziran’da yüzde 0,4 artışla 2018 yılının Ekim ayından bu yana en büyük artışı gösterdi. Hizmetler, toptancı ve perakendeciler tarafından alınan marjlardaki artışla desteklendi. Sağlık hizmetlerinin maliyeti ise geçen ay yüzde 0,2 artarken, Mayıs ayının kazancını karşıladı. Bu sağlık maliyetleri ise temel PCE fiyat endeksini bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu