Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Üretici Fiyatları 18 Ayda İlk Defa Düşüş Gösterdi

Önemli gündem maddelerinden biri olan ABD üretici fiyat endeksi açıklaması gerçekleşti. Buna göre veri 18 ay sonra ilk defa düşüşe işaret etti. İşte detaylar;
ABD’de Üretici Fiyatları 18 Ayda İlk Defa Düşüş Gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri üretici fiyat endeksi, Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde düşüşe işaret etti. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre; ÜFE Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,1 oranında düşüş kaydetti. Yıllık bazda yüzde 2,8 oranında artan ÜFE, 2017 yılının Şubat ayından bu yana ilk defa düşüş kaydetmiş oldu.

ABD ÜFE’si yıllık bazda yüzde 2,8 artarken, beklentiler aylık yüzde 0,2 artış, yıllık ise yüzde 3,2 artış olması yönündeydi.

ABD ÜFE 18 Ay Sonra Düştü

Temmuz ayında yüzde 3,3 oranında artan ÜFE, Ağustos ayında yüzde 0,1 oranında azaldı. Bu düşüş beklentiler dışında gerçekleşti ve Trump’ın uyguladığı ek gümrük vergileri politikasına bağlı bir sonuç olduğu yorumları geldi. Şimdi ise yarın açıklanacak tüketici fiyat endeksi verisi merakla bekleniyor.

Gıda, enerji ve ticaret dışında ÜFE, yüzde 0,2 beklentisine karşılık yüzde 0,1 artış gösterdi.

Gıda, Enerji ve Ticaret Dışında ÜFE

Yıllık artış ise yüzde 2,9 ile yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Üretici fiyatlarında geçen ay görülen ılımanlaşmaya rağmen genel enflasyon, güçlü istihdam piyasasının da desteği ile istikrarlı biçimde artışını sürdürüyor. Trump hükümetinin, Çin ürünlerinin ithalatına uyguladığı ek gümrük vergilerinin de fiyatlarda yukarı yönlü baskı yarattığı görülüyor.

Dolar kuru ise üretici fiyatları verisinin açıklanmasıyla birlikte 6,34 lirayı test etti.

Dolar Kuru ÜFE Haberiyle Düştü

Sabah saatlerinde 6,45 liranın altında seyretmeye başlayan kur, 6,4225 liraya kadar inmişti. Öğleden sonraki işlemlerde hızlanan düşüşler yüzde 1 civarına ulaştı ve 6,30 lira seviyesine doğru yaklaşıldı. Bu düşüşle birlikte dolar kuru, son 2 haftanın en düşük seviyesi olan 6,35 liraya kadar inmiş oldu.

Dolar Kurundaki Anlık Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

Dolar günün en yüksek seviyesini TSİ 10:00 sularında 6,4484 ile kaydettikten sonra gerilemeye başladı ve 6,3318 liraya kadar indi.

Dolar/TL 6,33 Liraya İndi

Dolar kurunda görülen gevşemenin yarın açıklanacak ABD tüketici fiyatları verisine ve TCMB toplantısından çıkacak karar göre şekillenecek. Politika faizinin hangi oranda artırılması gerektiği konusunda birçok farklı görüş bulunuyor. Kimileri 525 baz puan artış beklerken, bazıları piyasanın beklentilerinin önünde bir hamle gelmesi gerektiğini ifade ediyor.

TCMB’nin geçen ayki toplantısında faiz artırımına gideceğine kesin gözle bakılmış ve bu hamle gelmeden fiyatlanarak düşüş yaşanmıştı. Ama toplantıdan faiz artırım kararı çıkmayarak piyasalar ve yatırımcılar şaşırtılmıştı. Bu sefer de benzer bir hamlenin olabileceği görüşleri bulunuyor. Dolar kuru bu beklentilerle düşüş yaşarken, yarınki toplantıdan faiz artırım kararı çıkmasına yine kesin gözüyle bakılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum