Paylaşım

ABD – Türkiye Krizindeki Olumlu Gelişme Doların Hızını Kesti


 

ABD ile Türkiye arasında bir süredir devam eden vize krizinde olumlu gelişmeler oldu. Başvuruların sınırlı olarak alınacağı haberinden sonra Dolar/TL ivme kaybetti.

Türkiye ile ABD arasında 8 Ekim’den bu yana devam eden karşılıklı vize başvurularının askıya alınma olayında olumlu gelişmeler oldu. Dün ABD Büyükelçiliğinden vize krizi ile ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Türkiye’ye sınırlı ölçüde vize verileceği duyuruldu. ABD cephesinden gelen bu açıklama sonrası Türk lirası dolar karşısında değer kazandı. Kur Salı gününe 3,83 seviyesinden başladı. Saat 09:30 itibariyle de 3,8460 seviyesine yükseldi.

Merkez Bankasının ROM ve reeskont hamleleri ile vize gerginliğinin kısmen çözüme ulaşması gelişmeleri doların hızını kesti.

Dün Ekim ayı reel efektif döviz kuru endeksi açıklandı. Endeks, 87,96 ile Ocak ayından bu yana en düşük seviyeye geldi. Merkez Bankasının dolar kuruna müdahalesi gecikmedi. Yapılan çifte hamle sonrasında Dolar/TL 3,88’den 3,82’ye kadar indi. Ardından ABD ile süren vize krizinin sınırlı ölçüde olsa da düzelmesi doların 3,84 bandında dengelenmesini sağladı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de ABD vatandaşlarının vize başvurularının sınırlı ölçüde alınmaya başlandığını duyurdu.

ABD Büyükelçiliği; “Türk hükümetinden güvence aldık. Gözaltı-tutuklama öncesi haber verilecek” şeklinde açıklama yapıldı. Yapılan açıklama sonrası dolar kurunun düşüşü hızlandı. Vize krizinin başladığı ve gündemin hararetli olduğu geçen ay dolar ve Euro çok sert yükseliş kaydetmişti. Türk lirası dün gelişmekte olan para birimleri arasında, dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu.

Piyasalar Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün başlayacak olan ABD ziyaretine odaklandı.

7-10 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan ziyarette öncelikle iki ülke arasında bir süredir devam eden gerginlik konuşulacak. Bunun yanında Suriye, Irak bölgesel sorunu ile terörle mücadele gibi konuların da bu ziyarette görüşülmesi bekleniyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın