Yatırım yapmaya başla!

ABD, Türkiye’nin Huawei ile Ticaret Yapmasından Rahatsız Olduğunu Açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Huawei ile olan ticari ilişkilerini hedef aldı.
ABD, Türkiye’nin Huawei ile Ticaret Yapmasından Rahatsız Olduğunu Açıkladı

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin boyutu her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünyanın ekonomik açıdan en güçlü iki ülkesinin karşı karşıya gelmesinin etkileri pek çok ülkede hissediliyor. Trump hükümetinin geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye yönelik yaptırımlarda bulunduğu biliniyor.

Çinli şirketi ulusal güvenlik tehdidi olarak gören ABD, kendi şirketlerinin Huawei ile ticaret yapmasını engelliyor. Huawei’nin yeni nesil telefonlarında Google uygulamalarının yer almamasının yanı sıra TSMC ile olan ticaretinin de önüne geçilmişti. Huawei geçtiğimiz gün telefonlarına Qualcomm’dan işlemci tedariği sağlamak adına ABD hükümetine başvuruda bulunduğunu açıkladı.

ABD hükümeti ise kendi ülkesinin yanı sıra müttefiklerinin de Huawei ile çalışmasını istemiyor. Daha önce başta İngiltere olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin Huawei ile ticaretinin sonlandırılması gerektiği açıklanmıştı. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ile Huawei arasındaki ticarete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pompeo’dan Çarpıcı Sözler

Pompeo’dan Çarpıcı Sözler

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo verdiği bir röportajda Türkiye’nin Huawei konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Çinli şirketlere bağımlılığının artmasının askeri işbirliğini olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Pompeo’nun bu sözleri sosyal medyada da geniş yankı buldu. Çinli teknoloji devi ülkemizde ZTE ile beraber 5G yatırımları yapıyor. Bunun beraberinde Huawei imzalı çok sayıda akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor.

Türkiye’de bulunan verilerin Çin hükümeti ile paylaşıldığının altını çizen Pompeo, “İletişim ağlarımızın, savunma ve güvenlik ağlarımızın güvenli olduğundan emin olmamız gerekiyor. Huawei’in Türkiye içinde ya da başka ülkelerde gittikçe artan faaliyetinden yalnızca askeri ve güvenlik iletişim ağları etkilenmeyecek. ABD verilerinin korunmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Çin hükümetinin devlet destekli girişimlerinin hegemonya yaratma amacı olduğunu belirten Pompeo, “İlk kuralları gelip bir şeyler çalmak. İkincisi çaldıklarını Çin Komünist Partisi’ne götürmek ve daha sonra da bunu devlet destekli bir girişimle dünyaya yaymak” açıklamasını yaptı. Bakan Pompeo, Başkan Trump’ın bu durumu ciddiye aldığını sözlerine ekledi.

Intel, Huawei ile Ticaret için Gerekli Lisansı Alıyor

Intel, Huawei ile Ticaret için Gerekli Lisansı Alıyor

ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için hükümetten lisans alması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde hükümetin verdiği geçici lisansın süresi dolmuştu. Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Intel’in ise Huawei ile ticaret yapmasına imkan sağlayacak lisansı aldığı belirtildi. Ancak bu lisansın da belirli bir süresinin olduğu belirtiliyor. ABD’li başka şirketlerin de Huawei ile ticaret yapmak için lisans başvurusunda bulunduğu gelen bilgiler arasında.

Intel ve Qualcomm’un yanı sıra bir diğer işlemci devi AMD’nin de Çinli şirkete yonga satmak için sıraya girdiği belirtiliyor. Intel’den henüz alınan lisansa dair resmi bir açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde ABD ile Huawei arasındaki hatta yeni gelişmeler yaşanacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum