Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Türkiye Yaptırımlarını Kaldırırken Güçlenen TL ve Paritelere Yansımalar

ABD yaptırımları kaldırırken TL dolar kurunda değer kayıpları ivme kazandı. Gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışma hızının artması bekleniyor. Paritelerde gelişmeler şöyle;
ABD’nin Türkiye Yaptırımlarını Kaldırırken Güçlenen TL ve Paritelere Yansımalar

Brunson davasından sonra Türkiye’ye gelen ABD dışişleri Bakanı Pompeo yaptırımların kaldırılacağını açıklamıştı. Gelişme ile TL’de bir değerlenme kaydedildi. ABD Türk bankalara uyguladığı yaptırımı kaldırdı. Son günlerde ciddi değerlenmeler kaydedilen Türk lirası dolar kurunda %1.25 oranında düşüş ile 5.4360 seviyeleri kaydedildi.

XAU/USD Trum ve Çin devlet başkanı arasında Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan toplantıya ek olarak iki liderin yemek planı yapması ve Trump’ın Çin ile olası bir ticaret anlaşmasının taslağının hazırlanması yönündeki talimatı piyasalarıda esen ticaret savaşları rüzgarını dindirdi.

Emtia piyasalarına yansıyan gelişme değerli metalde de kaydedildi. Dün yaklaşık 20 dolar primlenme ile 1234 dolar seviyesinden işlem gören altın paritesi oldukça dar bir bantta ve yatay eksende hareket görüyor. Yukarı yönlü çizdiği grafiklerde değerli metali karşılaması ön görülen direnç noktalarında 1242 ve 1251 dolar seviyeleri olurken, 200 günlük hareketli ortalamasında 1269 dolar seviyesi değerli metalde oldukça güçlü bir direnç olarak incelenebilir.

EUR/USD Primlenmesini Geri Saldı

EUR/USD Primlenmesini Geri Saldı

EUR/USD beklentilerin altında kalan ISM verisi sonrasında hızlanan dolar kayıplarına paralel olarak 1.14 seviyesinin üzerinde bir kapanış yapan EUR/USD paritesi yukarı yönlü hareketine devam ediyor ve yaklaşık %0.04 primle 1.1414 seviyelerinden işlem görmekte. 1.1451 ve 1.1495 seviyeleri gün içerisinde takip edilebilecek direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Olası bir geri çekilmede ise 1.14 psikolojik sınırı gözlemlenebilecek ilk destek noktası olarak öne çıkıyor.

GBP/USD dün İngiltere Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve varlık alımlarında değişikliğe gitmese de özellikle bundan sonraki faiz artırımlarının beklenenden hızlı olabileceği söylemi GBP’de hareketliliğe yol açmıştı. Öte taraftan Brexit sürecinin kısa vadede netleşebileceği düşüncesi GBP’de görülen alımları da desteklemişti. Ayrıca Brexit konusundaki en büyük çıkmazlardan biri olan Kuzey İrlanda sınır sorunu hakkında AB’nin İngiltere’ye daha güçlü garantiler verilebilmesi için çalışma yapacağına dair haber de pariteye destek oldu. 

50 günlük hareketli ortalamanın 1.3022 seviyesinde bulunan paritede seviyenin kapanış bazında da kırılması hareketin devamını getirebilir. 1.3042 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama ve 1.31 psikolojik sınırı parite için takip edilecek direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Aşağıda 50 günlük hareketli ortalama ve 1.30 psikolojik sınırı pariteye destek olacaktır. Parite %0.11 oranında değer kaybıyla 1.2988 seviyesinde işlem görüyor.

USD/JPY ABD ile Çin arasında olası bir ticaret anlaşması ihtimali doğması ve buna bağlı olarak da yatırımcının güvenli liman taleplerindeki azalma sonrasında Yen 2 günlük aranın ardından tekrar değer kaybediyor. Yaklaşık %0.20 primle 113 psikolojik sınırını test eden USDJPY paritesi için 113.16 ve 113.40 seviyeleri takip edilecek önemli direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Olası bir geri çekilmede ise 112.55 seviyesi günün ilk destek noktası konumunda. Devamındaki salınımlarda ise 112.34 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama gündeme gelebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum