Yatırım yapmaya başla!

ABD Tüketici Güveni Tarihi Zirveleri İşaret Ediyor, UMICH Beklentilerin Üzerinde Geldi!

ABD Michigan Üniversitesi tüketici hassasiyeti beklenenin üstünde açıklanırken, tüketici güven endeksi tarihi zirvelerine öngörülenin altında yaklaştı.
ABD Tüketici Güveni Tarihi Zirveleri İşaret Ediyor, UMICH Beklentilerin Üzerinde Geldi!

Cuma günü Michigan Üniversitesi, Aralık ayı ilk haftası(07.12.2018) tüketici güven endeksi beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve 97.5 seviyesinde açıklandı. Piyasaların beklentisi ise 97.0 seviyelerinde idi. 

Ayda iki kere açıklanan veride geçtiğimiz ayın ikinci seviyesi (97.5) ilk verisine (98.3) kıyasla 0.8 daralma kaydetmişti, piyasanın beklentisi (98.4) bu sefer de ters tarafta kalmış verinin altında gerçekleşmişti.

Anket ekonomisteler tarafında, iş ve gelir büyümesinin güçlü kaldığı sürece, artan fiyatlar ve faiz oranlarının harcamalarda önemli kesintilere neden olmayacağı yönünde yorumlanıyor. Yine de Aralık başında yapılan ankette, tüketicilerin gelecekteki iş fırsatları hakkında daha olumsuz düşüncelere sahip oldukları belirtildi.

Endeksin verisi 1 yıllık farkında %1.0 civarında negatif bölgede hareket ederken, 52 haftalık hareket marjı 95.70 – 101.40 oldu. 

Geçmiş (2017) UMICH raporuna göre, tüketici finansal koşullarında iyileşmeler gözlemlendi, şöyle ki endeks 2017 Ekim’inden Eylül sonuna 6 puan artarak 101,1 seviyesine tırmanmıştı.

2000 Yılından Bu Yana Tarihi Zirve

2000 Yılından Bu Yana Zirve Çizen GrafikAmerikalıların şu anki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini yansıtan endeks, bu sonuçla (2017 Ekim) Kasım 2000’den beri en yüksek seviyesinde gerçekleşti. 2018 yılına baktığımızda 100 seviyesinin üzerinde hareketlenmeler gözlemlenmişti. Bu yıl Mart ve Eylül aylarında sırası ile 102.0 ve 100.01 olarak kaydedilmişti.

Donald Trump, 2016’da başkan seçildikten sonra yükseldi ve o zamandan beri sağlam ekonomik büyüme, tutarlı işe alma ve işsizlikte tarihsel olarak düşüşler gözlemlendi.

ABD’li işverenler geçtiğimiz ay bir iş hızını hafif de olsa yavaşlatmıştı. Ancak işgücü piyasasının özellikle son dönemlerde çok güçlü bir zemin üzerinde durduğu gözlemlenmişti. 

Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD tarım dışı istihdam bordrolarının Kasım ayında bir önceki aya göre (mevsimsellikten arındırılmış) arttığını duyurmuştu. İşsizlik oranı Aralık 1969’dan bu yana en düşük orana denk gelen %3.7 seviyesinde gözlemlendi.

Piyasalar, tatil sezonunda tüketici harcamalarını desteklemek için düşük işsizlik ve katı ücret artışı beklemekte. Diğer tarafta borsadaki türbülans ve küresel büyümeye dair endişelerin ortaya çıkması, potansiyel rüzgârlara kaynak görülmekte.

CB Beklentinin Altında Ancak 18 Yıllık Zirvelere Yakın

Tüketici Endeksi Tarihi Zirvelerde Ancak Beklenenin AltındaABD tüketici güveni (ABD – Conference Board CB) endeksinin Kasım ayındaki 137,9 seviyesinden, ekonomiye yönelik zayıf beklentilerin etkisiyle (beklentinin 135.9 altında) 135,7 seviyesine düştüğünü açıkladı.

Cuma günkü raporda ayrıca, gelecek aylardaki hanehalkı beklentilerinin de bu ay zayıfladığı görüldü. Aralık ayında tüketiciler, önceki aydaki %2.6’dan %5.4’lük bir düşüşle % 2.4’lük bir enflasyon beklediklerini söyledi. Gelecek yıl enflasyon beklentileri %2.8’den %2.7’ye düştü.

FED Ticaret Bakanlığı’nın kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ile ölçüldüğü üzere, yıllık %2.0’lik bir enflasyon hedefliyor. Ekim ayında PCE fiyat endeksi yıllık bazda %2.0 oranında, değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç fiyatlar Ekim 2017’den %1.8 arttı.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, enflasyonun Fed’in %2.0 hedefine yaklaşırken hanehalkı ve işletmelerin fiyat istikrarının korunmasını teyit etmek için enflasyon beklentilerinin ölçümlerini izlemenin önemli olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum