Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Tüketici Fiyatları Ağustos Ayında Beklentinin Altında Kaldı

ABD'de bugün açıklanması beklenen tüketici fiyatları, beklentilerin altında artış gösterdi. İşte ABD TÜFE'si ile ilgili detaylar;
ABD’de Tüketici Fiyatları Ağustos Ayında Beklentinin Altında Kaldı

Amerika Birleşik Devletleri makroekonomik verilerinde ticaret savaşları başta olmak üzere Trump’ın neden olduğu birkaç olumsuzluğun etkileri görülmeye başlandı. Dün açıklanan üretici fiyatları endeksi verisi, Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,1 oranında düşüş kaydetti. Bu sonuç, 18 ay sonra ilk defa düşüş yaşandığını gösterdi.

ABD’nin tüketici fiyatları endeksi verisi ise Ağustos ayında yüzde 0,2 oranında artışla beklentilerin altında kaldı.

ABD TÜFE Yüzde 0,2 Arttı

TÜFE beklentisi, aylık bazda yüzde 0,3 oranında artışın olması yönündeydi. Yıllık bazda ise yüzde 2,8 oranında artış yaşanması bekleniyordu. Geçen sene Ağustos ayında yüzde 2,9 olan TÜFE, Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 2,7 arttı. Tüketici fiyatları endeksi verisi 5 aydır yükselişini sürdürüyor.

Çekirdek TÜFE yıllık bazda yüzde 2,4’ten yüzde 2,2’ye gerilerken, aylık bazda yüzde 0,1 artış kaydetti.

Çekirdek TÜFE Yıllık Veri

Çekirdek TÜFE verilerinin beklentileri ise yıllık yüzde 2,4, aylık yüzde 0,2 artış olması yönündeydi. ABD’de açıklanan bir diğer veri ise işsizlik maaşı başvurularıydı. 8 Eylül’de sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları 1000 kişi azaldı ve 204 bin kişi oldu. 4 haftalık ortalama başvurular ise 2000 kişi azaldı ve 208 bin oldu.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 1949 yılından itibaren en düşük seviyeyi kaydetmiş oldu.

İşsizlik Maaşı Başvuruları Geriledi

Devam eden işsizlik maaşı başvuruları ise 15 bin düştü ve 1,7 milyon oldu. Bu veri ise 1973 yılından bu yana kaydedilen en düşük seviye olarak kaydedildi. ÜFE’de görülen düşüşün, Trump’ın uyguladığı ek gümrük vergileri ile bağlantılı olduğu yorumları yapılmıştı. TÜFE’nin beklentileri karşılayamamasının da buna bağlı olduğu yorumları yapılıyor.

ABD, Çin’i yeniden ticaret görüşmelerine başlanması için davet etti ve bakan seviyesinde görüşmeler olacağı belirtildi.

ABD Çin'e Görüşme Daveti Yaptı

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow, Trump yönetiminin Çinli yetkilileri ticaret görüşmelerini yeniden başlatmaya davet ettiğini söyledi. İletişimin bir kadar iyileştiği de açıklamada yer aldı. Kudlow tarafından Fox’a yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in üst düzey Çinli yetkililere davet gönderdiğini söyledi ama fazla ayrıntı verdiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum