Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Duyarlılığı Kasım’da Kötü Sürpiz Yaptı

Haftanın kritik enflasyon verisinin ardından gözlerin çevrildiği ABD tüketici duyarlılığı raporu açıklandı. Veriler, beklentileri kaçırdı.
ABD Tüketici Duyarlılığı Kasım’da Kötü Sürpiz Yaptı
HABER GİRİŞ

Ön tahminler, Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılık endeksinin Kasım’da 59,5’lik piyasa beklentilerinin altında 54,7’ye gerilediğini gösterdi. Böylece Temmuz sonrası en düşük seviyeye geriledi. Aylık bazda tüketici duyarlılığı yüzde 8,7 düşerken yıllık bazda yüzde 18,8 oranında düştü.

Ekim’de endeks, 59,9 olarak kaydedilmiş, bu Nisan 2022 sonrası en yüksek olmuştu. Enflasyon beklentilerine ilişkin belirsizlik yüksek seyrederken 12 aylık enflasyon beklentileri yüzde 5’e çıkmıştı.

Kasım anketinde ise enflasyon beklentileri yüzde 5,1’e yükselerek çok az değişti. Halihazırda yüzde 3 seviyesinde olan uzun vadeli enflasyon beklentileri, son 16 ayın 15’inde yüksek olsa da 2,9 – yüzde 3,1 dar aralığında kaldı.

Mevcut ekonomik koşullar endeksi 65,6’dan 57,8’e sert geriledi. Beklentiler göstergesi 56,2’den 52,7’ye düştü. Mevcut ekonomik koşullar endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5, beklentiler endeksi ise yüzde 17 ile sert azaldı.

Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, endeksin tüm bileşenlerinin Kasım’da geçen aya göre gerilediğini vurguladı. Geçen ay önemli ölçüde iyileşen dayanıklı mal alım koşullarının ise yüksek faiz oranlarının yanı sıra devam eden yüksek fiyatlar nedeniyle en sert düşüşü kaydettiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Hem küresel faktörler hem de seçimin nihai sonuçları üzerindeki belirsizliğin bir yansıması olarak, duyarlılıktaki istikrarsızlığın devam etmesi muhtemeldir” diyen Hsu, duyarlılıktaki son gelişmelerin belirsizliğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.