Yatırım yapmaya başla!

ABD’de TÜFE Ağustos’ta Bir Önceki Aya Göre %0,4 Artış Gösterdi

Ekonomik faaliyetlerin hız kazanması ve tüketici harcamalarındaki hareketlilik, ABD enflasyonunun yıllık bazda %1,3 artmasını sağladı.
ABD’de TÜFE Ağustos’ta Bir Önceki Aya Göre %0,4 Artış Gösterdi

ABD Çalışma Bakanlığı Ağustos 2020 dönemine ait tüketici fiyat endeksi sonuçlarını açıkladı. Coronavirüs salgını hız kesmeden devam etse de açıklanan gösterge veriler ekonomide toparlanmanın arttığını işaret ediyor.

6,5 milyon vakanın görüldüğü Amerika’da ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasının etkisiyle, enflasyondaki artış üçüncü ayda da devam etti.

ABD’de enflasyon Ağustos ayında 2019’un aynı dönemine kıyasla %1,3 oranında arttı.
ABD Ağustos Enflasyon
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Enflasyon, pandeminin hayatı durma noktasına getirmesiyle Nisan ayında %0,8 oranında düşüş göstermişti. Bu oran son yılların en büyük düşüşü olarak kaydedildi. Hemen takip eden ayda işyerlerinin açılmaya başlaması ve insanların gündelik hayatına dönmesi tüketimde ılımlı artış sağladı.

Mayıs’ta da %0,1 ile eksili seviyede gelen enflasyon son üç aydır art arda toparlanarak, kademeli bir yükseliş gösterdi. Dünyanın en büyük ekonomisinde TÜFE; Haziran’da ve Temmuz’da %0,6 artmıştı. Salgın hastalık başlamadan önce ABD’de enflasyon yıllık %1,5 oranındaydı.

Gıda enflasyonu Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,1, bir öneki aya göre ise %0,1 artı.
ABD Çekirdek Enflasyon
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Enerji grubunda enflasyon aylık %0,9 artarken, yıllık %9 düşüş gösterdi. Benzin fiyatları endeksi Temmuz’da %5,6 artışın ardından, Ağustos’ta %2 daha artarak yükselişini sürdürdü. Temmuz ayında %0,3 yükselen elektrik endeks, geçen ay %0,2 geriledi.

Tıbbi malzemeler ve bakım endeksi aylık %0,1, yıllık %5,3 arttı. Bir önceki aya göre değişmeyen ulaşım sektörü endeksi, yıllık olarak %4 geriledi. Konaklama alanında fiyat endeksi Temmuz dönemine göre %0,1, bir önceki yılın Ağustos ayına kıyasla ise %2,3 yükseldi.

Yıllık bazda benzin endeksinde %16,8, akaryakıt endeksinde ise %23,6 oranında düşüş kaydedildi. Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon hedefi %2 olarak korunuyor. Ağustos ayında gelen %1,3 artış ise Mart sonrasındaki en iyi yükseliş olarak kayıtlara geçti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum