Yatırım yapmaya başla!

ABD TÜFE’si Ağustos Ayında Beklendiği Gibi Yüzde 0,1 Arttı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi beklendiği gibi yüzde 0,1 oranında artış gösterdi.
ABD TÜFE’si Ağustos Ayında Beklendiği Gibi Yüzde 0,1 Arttı

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, Tüm Kentsel Tüketiciler için Tüketici Fiyat Endeksi’ni yayımladı ve Temmuz ayında yüzde 0,3 oranında arttıktan sonra Ağustos ayında yüzde 0,1 oranında arttığını açıkladı.

Geçtiğimiz 12 ay boyunca tüm kalemler endeksi, mevsim etkilerinden arındırılmış veriye göre yüzde 1,7 oranında arttı. Barınma ve tıbbi bakım endekslerindeki artışlar, mevsim etkilerinden arındırılmış tüm kalemlerde aylık artışa neden olarak enerji endeksinde düşüşe neden oldular.

Ağustos ayında benzin endeksi yüzde 3,5 oranında gerileyerek, enerji endeksinin yüzde 1,9 oranında düşmesine neden oldu. Gıda endeksi ise üst üste üçüncü ayında da değişmedi.

Çekirdek TÜFE ise Haziran ve Temmuz aylarında olduğu gibi Ağustos ayında da yüzde 0,3 arttı. Tıbbi bakım ve sığınak endeksleri ile birlikte rekreasyon endeksleri, kullanılmış otomobil, kamyon ve havayolu ücretleri, Ağustos ayında yükselen endeksler arasında yer aldı. Yeni araçlar, ev eşyaları ve operasyonları için endeksler ise düşenler arasında bulunuyor.

TÜFE, Ağustos ayının sonundan itibaren 12 ay boyunca yüzde 1,7 oranında arttı. 12 aylık artış, Aralık 2018’de sona eren dönemden bu yana yüzde 1,5 ila 2,0 aralığında kaldı.

Çekirdek TÜFE ise son 12 ayda yüzde 2,4 artarken, Temmuz 2018’den bu yana en büyük 12 aylık artışı kaydetti. Gıda endeksi de geçen yıla göre yüzde 1,7 artarken, enerji endeksi yüzde 4,4 oranında azaldı.

Gıda Endeksi Ağustos’ta Değişmedi

Gıda Endeksi Ağustos'ta DeğişmediGıda endeksi Ağustos ayında değişim göstermedi. Evde yemek endeksi, arka arkaya üçüncü ayında da gerileyerek yüzde 0,2 oranında geriledi. Et, kümes hayvanları, balık ve yumurta endeksi, Ağustos ayında yüzde 0,7 oranında azalırken, yumurta endeksi yüzde 2,6 oranında düştü.

Temmuz ayında yükselen meyve ve sebze endeksi, Ağustos ayında yüzde 0,5 oranında geriledi. Taze meyvelerin endeksi yüzde 1,4 oranında azalırken, taze sebzelerin endeksi yüzde 0,4 arttı. Hububat ve pastane ürünleri endeksi, Temmuz ayında yüzde 0,3 oranında yükseldikten sonra Ağustos ayında yüzde 0,3 oranında geriledi.

Enerji Endeksi Aylık Bazda Yüzde 1,9 Azaldı

Enerji Endeksi Aylık Bazda Yüzde 1,9 AzaldıEnerji endeksi Ağustos ayında yüzde 1,9 oranında azalırken, son 4 ayın 3’ünde düştü. Benzin endeksi, Temmuz ayında yüzde 2,5’lik bir artışın ardından Ağustos ayında yüzde 3,5 geriledi.

Elektrik endeksi, Ağustos ayında geriledi ve Temmuz ayındaki yükselişin ardından yüzde 0,3 oranında düştü. Ancak doğal gaz endeksi Ağustos ayında bir miktar arttı ve son 7 aydaki düşüşün ardından yüzde 0,1 oranında yükseldi.

Tüm ana enerji bileşeni endeksleri azalırken, enerji endeksi son 12 ayda yüzde 4,4 azaldı. Benzin endeksi yüzde 7,1 düşerken, akaryakıt endeksi yıl içinde yüzde 8,4 oranında geri çekildi.

Doğal gaz endeksi geçen yıla göre yüzde 3,5 oranında gerilerken, elektrik endeksi hafifçe düşerek yüzde 0,1 oranında azaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum