Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin TikTok Yaptırımlarının Arkasında Mark Zuckerberg’in Olduğu İddia Edildi

ABD ile TikTok arasında yaşanan çekişmede Mark Zuckerberg’in payı olduğu belirtiliyor.
ABD’nin TikTok Yaptırımlarının Arkasında Mark Zuckerberg’in Olduğu İddia Edildi

Son yılların en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarının başında TikTok geliyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen paylaşım uygulaması iOS ve Android mağazalarının en çok indirilen uygulamaları arasında yer alıyor. Sosyal medya uygulaması bu yükselişinin yanında ABD tarafından uygulanan yaptırımlar ile son günlerde gündemden düşmüyor.

Trump yönetimi TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığı iddiasıyla platformu yasaklayan kararnameyi geçtiğimiz günlerde imzalamıştı. Kararnamenin imzalandığı günden itibaren 90 gün içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor.

Bu süre içerisine herhangi bir devir işlemi gerçekleşmemesi halinde TikTok’a ABD’de erişim yasağı gelmesi söz konusu olacak. Wall Street Journal’de yer alan bir makaleye göre TikTok’a yönelik yaptırımların arkasında Facebook’un patronu Mark Zuckerberg yer alıyor.

TikTok için Zuckerberg İddiası

TikTok için Zuckerberg İddiası

Wall Street Journal’e göre son günlerde ABD hükümetinin TikTok’a yaptığı baskının arkasında Mark Zuckerberg bulunuyor. Facebook CEO’su daha önce TikTok’a yönelik bazı eleştirilerde bulunmuştu. Zuckerberg’in kapalı kapılar ardında bazı senatörler ile bir araya geldiği ve Başkan Trump ile görüşmeler yaptığı iddia ediliyor. Yapılan görüşmeler sonrası senatörlerin de TikTok’a yönelik duydukları rahatsızlığı dile getirdiği ifade ediliyor.

Mark Zuckerberg’in TikTok gibi güçlü bir rakibi sindirmek adına milletvekillerini kullandığı bir sözcü tarafından iddia edildi. Bir başka yetkili ise Zuckerberg’in Facebook’un imajını eski günlerine kavuşturmak adına TikTok’u kullandığını belirtiyor. Bilindiği üzere sosyal medya devi geçtiğimiz dönemde veri ihlalleri ile gündeme gelmiş ve maddi manevi büyük zarar görmüştü.

Facebook daha önce TikTok’un karşısına Lasso adlı bir uygulama çıkarmış ve sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test etmişti. Daha sonrasında ise bu uygulamanın fişi çekilmişti. Son olarak Facebook bünyesi altındaki popüler uygulama Instagram, TikTok videolarına benzer Reels özelliğini kullanıma sundu.

Facebook’un Lobicilik Yaptığı İddia Ediliyor

Facebook'un Lobicilik Yaptığı İddia Ediliyor

Facebook’un ayrıca TikTok aleyhine lobicilik faaliyetleri yürüttüğü ve bunun için büyük harcamalar yaptığı da ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor. Şirketin bu iddialarının kanıtlanması halinde ABD dışındaki pek çok şirketin Facebook’a savaş açabileceği belirtiliyor. Bu bilgiler henüz iddia boyutunda ancak TikTok’u ilerleyen günlerde ne gibi gelişmelerin beklediği merak konusu.

Trump’ın kararnameyi imzalamasının ardından Microsoft, Twitter ve Oracle gibi dev şirketlerin TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak adına görüşmeler yaptığı biliniyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili somut gelişmelerin yaşanması bekleniyor. TikTok geçtiğimiz günlerde Trump hükümetinin almış olduğu karara karşı dava açtığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum