Yatırım yapmaya başla!

ABD, TikTok ve WeChat’i Uygulama Mağazalarında Yasakladığını Açıkladı

Bir süredir tartışma yaratan TikTok ve WeChat, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından resmen yasaklandı.
ABD, TikTok ve WeChat’i Uygulama Mağazalarında Yasakladığını Açıkladı

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim teknoloji ve sosyal medya şirketleri üzerinde etkisini fazlasıyla gösteriyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye uygulanan yaptırımların etkileri sürmeye devam ediyor. Bir süredir sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’e yönelik yaptırımlar gündemi meşgul ediyor. ABD hükümeti tüm bu şirketlere yönelik yaptırımlarda aynı sebebi gösteriyor.

Ulusal güvenlik tehdidi olduğu belirtilen TikTok ve WeChat’in yasaklanmasını mümkün kılan kararname geçtiğimiz günlerde Başkan Trump tarafından imzalanmıştı. Yasaklanma işleminin engellenmesi için her iki platformun ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor.

TikTok için daha önce Microsoft, Oracle, Twitter gibi şirketlerin görüşmelerde bulunduğu açıklanmıştı. Henüz bu konuyla ilgili belirsizlik sürerken ABD Ticaret Bakanlığı tarafından iki uygulamanın yasaklanmasını sağlayan kesin karar çıktı.

Çinli Uygulamalar için Resmi Karar

Çinli Uygulamalar için Resmi Karar

ABD hükümeti TikTok ve WeChat’in kullanıcı verilerini Çin yönetimi ile paylaştığını ve casusluk faaliyetlerde bulunduğunu iddia ediyor. Bu durum nedeniyle her iki şirket de ulusal güvenlik tehdidi olarak görülüyor. Belirlenen plan çerçevesinde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, WeChat ve TikTok’un önümüzdeki birkaç gün içerisinde kesin olarak yasaklanacağını açıkladı. Bundan böyle 20 Eylül’de WeChat’in 12 Kasım’da TikTok’un uygulama mağazalarından kaldırılması söz konusu olacak.

Bu kararın milli güvenliğin sağlanması adına alındığı belirtilen açıklamada, “WeChat ve TikTok’un oluşturduğu tehditler aynı olmasa da benzerler. Her biri, ağ etkinliği, konum verileri ve tarama ve arama geçmişleri dahil olmak üzere kullanıcılardan geniş veriler topluyor. Bu platformlar Çin Komünist Partisi ile ve istihbarat servisleri ile zorunlu iş birliği içerisinde Bu kombinasyon WeChat ve TikTok kullanımının ulusal güvenliğimiz için kabul edilemez riskler yaratmasına neden olur.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık duyurusunda ayrıca “Başkan Donald Trump ByteDance’e ait TikTok’un oluşturduğu ulusal güvenlik tehdidinin 12 Kasım’a kadar çözülmesi koşulunu getirdi, eğer tehditler ortadan kalkarsa yasaklar kaldırılabilir” açıklamaları yer alıyor.

Yani TikTok’un önünde Kasım ayına kadar daha süre bulunuyor. Bu süre içerisinde şirketin ABD operasyonlarının satılması halinde TikTok için duruma değişebilir. Yeni bir gelişme yaşanmaz ise Çinli sosyal medya uygulamaları App Store ve Play Store’dan kaldırılmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum