Yatırım yapmaya başla!

ABD, TikTok ve WeChat Gibi Ulusal Güvenliği Tehdit Eden Uygulamalara Karşı Adım Atmaya Hazırlanıyor

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, TikTok ve WeChat gibi uygulamalara karşı yakında harekete geçeceklerini söyledi.
ABD, TikTok ve WeChat Gibi Ulusal Güvenliği Tehdit Eden Uygulamalara Karşı Adım Atmaya Hazırlanıyor

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha geniş kitlelere yayılıyor. Son yıllarda TikTok’un yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine topladığını söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar en hızlı yükseliş kaydeden uygulamaların başında TikTok olduğunu gösteriyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama ilk olarak 2016 yılında kullanıma sunuldu ve geride kalan 4 yıl içerisinde Facebook, Instagram gibi devlerle rekabet eder hale geldi.

Video paylaşım uygulaması bir yandan da geçtiğimiz yıldan bu yana ABD’nin radarında olmayı sürdürüyor. Sadece TikTok değil, WeChat gibi Çin merkezli pek çok popüler uygulama ABD yönetimi tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak algılanıyor. Trump yönetimi her fırsatta TikTok ve diğer Çinli uygulamaların hükümete casusluk faaliyetinde bulunduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya devinin casusluk iddiaları nedeniyle 6 milyar dolar zarar ettiği belirtilmişti. Son olarak Beyaz Saray’dan konuyla ilgili yeni bir açıklama daha geldi. Üst düzey bir yetkili önümüzdeki haftalarda TikTok ve WeChat gibi uygulamalara karşı somut adımlar atacaklarını söyledi.

Yeni Kararlar Yolda

Yeni Kararlar Yolda

TikTok ve WeChat gibi Çin merkezli uygulamalar ABD cephesinde tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son açıklama ise Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows’tan geldi. Meadows ulusal güvenliği tehdit eden Çin merkezli uygulamalar için önümüzdeki günlerde harekete geçeceklerini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Beyaz Saray yöneticisi, “TikTok, WeChat ve ulusal güvenlik açığı potansiyeli olan diğer uygulamalarda, özellikle yabancı bir düşman tarafından Amerikan vatandaşları hakkında bilgi toplanmasıyla ilgili olarak, ulusal güvenlik riskini göz önüne alan bir dizi yetkili bulunuyor” açıklamasında bulundu.

Meadows’un açıklamalarından yeni yaptırımların yolda olduğu anlaşılıyor ancak asıl adımlar atılacağı şu an için bilinmiyor.

TikTok İddiaları Kabul Etmiyor

TikTok İddiaları Kabul Etmiyor

TikTok ise ABD’nin tepkisine karşılık yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor. Kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumakta kararlı olduğunu belirten sosyal medya devi, CEO’larının ABD’li olduğunu ve uzun süre orduda üst düzey yetkili olduğunu hatırlattı.

Şirket ayrıca ABD’deki kullanıcıların verilerinin korunması adına çok sıkı tedbirler uyguladığını açıkladı. Şirket tüm tartışmalara rağmen değerini katlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformunun dünyanın en değerli 100 markasından biri olduğu açıklanmıştı.

Adidas, Pepsi, Uber gibi devleri geride bırakan sosyal medya devi, 79. sırada kendisine yer buldu ve marka değerini 16.9 milyar dolara yükseltti. Uygulamanın kullanıcı sayısının ise 800 milyon barajını aştığı belirtiliyor. Bir diğer sosyal medya şirketi WeChat’in sahibi Tencent’ten ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum