Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Hükümeti TikTok için Tanınan Süre Dolmasına Rağmen Yaptırım Uygulamıyor

Trump yönetimi TikTok için tanımış olduğu süre dolmasına rağmen halen yasaklama kararı almış değil.
ABD Hükümeti TikTok için Tanınan Süre Dolmasına Rağmen Yaptırım Uygulamıyor

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim son olarak TikTok üzerinde etkisini göstermeye başladı. Trump yönetimi popüler paylaşım uygulamasının Çin hükümeti ile izinsiz veri paylaştığını ve casusluk yaptığını iddia ediyor. Eylül ayında imzalanan kararname ile TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerektiği kararlaştırılmıştı. Bu olmadığı takdirde uygulamanın yasaklanacağı açıklanmıştı.

TikTok son dönemde artan ABD yaptırımlarına rağmen Kasım ayında en çok kazandıran uygulama oldu. TikTok’un satışı için tanınan tarih geçtiğimiz dönemde birkaç kez uzatılmıştı. Geçtiğimiz gün süre yine doldu ve yeni bir uzatma yapılmadı. Ancak sosyal medya platformunun ABD’de halen yasaklanmadığı görülüyor. Cuma günü tanınan süre dolan TikTok’a Beyaz Saray tarafından halen sessizce izin veriliyor.

TikTok Yasağı Uygulanmadı

TikTok Yasağı Uygulanmadı

ABD hükümeti ısrarla TikTok’un başka bir şirkete satılması gerektiğinde baskı yapıyordu. Geçtiğimiz aylarda Microsoft, Oracle, Twitter gibi dev şirketler TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için ilgilenmişti. Ancak yapılan görüşmeler sonrasında somut bir anlaşma sağlanamamıştı. 4 Aralık’ta dolan süre sonrası Beyaz Saray yönetimi yeni bir uzatma kararı almadı.

Ancak diğer yandan sürenin dolmasına rağmen bir yaptırım uygulanmadığı görülüyor. Yetkili bir kaynak yaptığı açıklamada “Hükümet, TikTok’un mülkiyetinin daha büyük bir bölümünü Amerika’nın eline bırakacak bir anlaşma üzerinde çalışmaya devam edecek. Olası bir anlaşma için görüşmelere devam etmesine izin verecek” ifadelerine yer verdi.

Trump yönetiminin TikTok’un ulusal güvenlik riski olduğu yönündeki iddialarına rağmen, yasak tehdidi hakkında hiçbir şey yapmama kararı, hükümetin ülkedeki hizmeti yasaklamaktan ziyade elden çıkarmayı tamamlamaya daha istekli olduğunu gösteriyor. Sosyal medya devinin ABD operasyonlarının satılması için Çin hükümetinin de resmi onayı gerekiyor. Önümüzdeki günlerde ABD – TikTok hattında yeni gelişmelerin yaşanması beklenişyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum