Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi TikTok’un Son Satış Tarihi için Kasım Sonunu İşaret Etti

ABD Ticaret Bakanlığı, TikTok’un satılması için verilen süreyi 27 Kasım’a kadar uzattı.
ABD Yönetimi TikTok’un Son Satış Tarihi için Kasım Sonunu İşaret Etti

Sosyal medya devi TikTok son yıllardaki hızlı yükselişi ile milyonlarca kişinin beğenisini kazandı. ABD ile Çin arasındaki gerilim son dönemde TikTok’a yönelik yaptırımların uygulanmasına neden oluyor. Bytedance’ın geliştirdiği uygulama bir süredir ABD’nin çeşitli kurumları tarafından soruşturma geçiriyordu.

Sosyal medya devine yapılan baskıların odağında kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığı iddiası yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda Trump yönetimi TikTok’un ABD operasyonlarının satılmasını şart koşmuş ve aksi takdirde uygulamanın ülkede yasaklanacağını açıklamıştı. Kararnamenin imzalanması ile TikTok için geri sayım başlamıştı.

Bu süre içerisinde uygulamanın ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerekiyor. Satışın gerçekleşmesi için belirtilen son tarih 12 Kasım olarak açıklanmıştı. Geçtiğimiz gün süre dolu ve TikTok’un akibetinin ne olacağı merak ediliyordu. Ticaret Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi ve verilen sürenin 15 gün daha uzatıldığı belirtildi.

Tiktok’a Ek Süre Verildi

Tiktok’a Ek Süre Verildi

Geçtiğimiz dönemde TikTok’u satın almak için bazı şirketler görüşmeler yapmıştı. Microsoft, Twitter, Oracle, Walmart gibi dev şirketlerin TikTok’un ABD operasyonlarına talip olduğu gündeme gelmişti. Ancak yapılan tüm bu görüşmelerden somut bir sonuç çıkmamış ve TikTok için verilen sürede sona gelinmişti. Sürenin dolması sonrası ABD Ticaret Bakanlığı TikTok’un satışı için son tarihi 15 gün daha uzattı.

Yani sosyal medya platformunun ABD operasyonlarının 27 Kasım tarihine kadar başka bir şirkete devredilmesi gerekiyor. Aksi takdirde uygulamanın ABD’de erişime kapatılması söz konusu olabilir. Trump yönetimi sosyal medya platformunun elde ettiği verileri Çin ordusu ile paylaştığını iddia etmeye devam ediyor.

Bytedance yetkilileri ise bu iddiaları reddediyor ve ABD yönetiminin somut bir kanıt ortaya koyamadığını belirtiyor. Şirket yaptırımların durması için daha önce dava açmıştı ve henüz sonuçlanmış değil. TikTok’un ABD’de 100 milyonu aşkın kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

Popüler mecra geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmada Ekim ayının en çok indirilen uygulaması olarak gösterildi. Bytedance daha önce popüler bir uygulama olan Musical.ly’yi 1 milyar dolar bedelle satın almıştı. Bu süre sonrasında popüler hale gelen platform son yılların en çok indirilen sosyal medya uygulaması olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de başkanlık seçimleri yapıldı ve Joe Biden 46. ABD Başkanı olarak seçildi. Trump hükümeti sonuçları yüksek mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı. Sonuçların kesinleşmesi sonrası Biden’ın Ocak ayında Beyaz Saray’da koltuğuna oturması bekleniyor. Biden’ın başkan olması ile beraber ABD ile Çin ilişkilerinin nasıl şekilleneceği ise merak ediliyor. Bu değişim TikTok için yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum