Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Temsilcisine Göre İran Nükleer Anlaşması Yakın Değil

Başkan Joe Biden’ın Ocak 2021’de göreve getirdiği ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, İran nükleer anlaşmasına ilişkin iyimser konuşmadı.
ABD Temsilcisine Göre İran Nükleer Anlaşması Yakın Değil
Yorum

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, bugün yaptığı açıklamada Viyana’da 11 ay süren ve durma noktasına gelen müzakerelerin ardından dünya güçleri ile İran arasında bir nükleer anlaşmanın yakında gerçekleşeceğinden emin olmadığını söyledi.

Doha Forumu’nda Malley; “Birkaç ay önce biz de oldukça yakın olduğumuzu düşünüyorduk” dese de artık aynı fikirde olmadıklarını aktardı.

“Bizim ve muhtemelen İran’ın çıkarına olan anlaşmaya ne kadar erken dönersek, o kadar sadık bir şekilde uygularız” dedi.

2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak için Viyana’daki müzakerelere ilişkin değerlendirmesi, İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in kıdemli danışmanı Kamal Harrazi’nin açıklamalarıyla çelişki gösterdi.

Harrazi konferansta yaptığı konuşmada anlaşmanın yakın olduğunu dile getirerek “bu ABD’nin siyasi iradesine bağlı” dedi.

2018’de ABD Başkanı olab Donald Trump, anlaşmadan ayrılarak Tahran’ın yaklaşık bir yıl sonra nükleer sınırlarını ihlal etmeye başlamasına yol açmıştı.

Rusya’nın yeni bir engel sunmasıyla anlaşmayı canlandırmak için aylarca süren müzakereler durakladı. Rusya daha sonra anlaşmanın bir tarafı olarak çalışmalarını sürdürebileceğine dair yazılı garantiler aldığını ve Moskova’nın anlaşmanın yenilenmesine izin verebileceğini ileri sürdü.

Analistler, anlaşmayı yenileme çabalarının başarısız olmasının bölgesel bir savaş riskini taşıyabileceği konusunda uyardı. Ayrıca İran’a daha sert Batı yaptırımlarına ve Ukrayna ihtilafı nedeniyle zaten yüksek olan dünya petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskının sürmesine yol açabileceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu