Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Temsilciler Meclisi’nden Suriye’ye Kınama, Türkiye’ye Destek

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Türkiye ve Suriye, ABD Temsilciler Meclisi'nin gündeminde yer aldı. Meclis, iki ülke için aldığı kararları duyurdu.
ABD Temsilciler Meclisi’nden Suriye’ye Kınama, Türkiye’ye Destek
HABER GİRİŞ

ABD Temsilciler Meclisi’nden 35 üyenin depremin ilk haftasında Türkiye ve Suriye için Uluslararası Kalkınma Ajansı’na (USAID) yardım çağrısında bulunmasının ardından bir destek haberi daha geldi. Temsilciler Meclisi, 6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye için destek mesajlarına devam ederken, Esad rejimi için kınama yoluna gitti.

Kendisine uygulanan ambargolardan dolayı Batı ile yaşadığı gerilimi sürdüren Esad rejiminin tavrının depremden ağır hasar alan Suriyelilerin aleyhine olduğu düşünüldüğü için ABD, Suriye için hazırladığı kınama tasarısını oylamaya sundu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) deprem bölgesine göndermek istediği yardımların Suriye’nin kuzeyine iletilmesine engel olan Esad rejimini kınayan tasarı 2 hayır oyuna karşı 414 evet oyuyla Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

ABD NATO Müttefikine Her Zaman Destek Verecek

Temsilciler Meclisi, Suriye’de gösterdiği tutumun aksine Türkiye için ılımlı yaklaştı.

Oylamadan önce konuşma yapan Güney Carolina Temsilcisi Cumhuriyetçi siyasetçi Joe Wilson, Türkiye’nin NATO üyeliğine vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ittifaka dahil edilmesiyle sonuçlanan Kore Savaşı’ndaki yardımlarına atıf yaparak, ABD’nin müttefikine her zaman destek vermesi gerektiğini savundu.

Türkiye’nin Suriye’ye Verdiği Destek Memnuniyet Verici

Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarının içeriğinde, sınırları içerisinde deprem felaketiyle mücadele etmeye çalışan Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeybatısındaki Suriyelilere de destek vermeye devam etmesinden memnuniyet duyulduğuna ilişkin ifade yer aldı.

Suriye’deki iç savaşta Suriyelilere destek olan Türkiye, depremin ardından Suriye ile olan sınır kapılarını açmış, uluslararası yardımlar için koridor oluşturmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.