Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Temsilciler Meclisi’nin Onayladığı Yasa Tasarısıyla Trump’ın İran’daki Askeri Yetkileri Kısıtlanacak!

Başkan Donald Trump'ın İran üzerindeki askeri yetkilerini kısıtlayan yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Ortamın sakinleşmesiyle birlikte ABD hisseleri yükselişe geçti.
ABD Temsilciler Meclisi’nin Onayladığı Yasa Tasarısıyla Trump’ın İran’daki Askeri Yetkileri Kısıtlanacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve İran arasındaki gerilim hafif yatışırken, Amerikan Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan yasa tasarısı gündeme geldi. Söz konusu bu tasarı,  Amerikan Başkanı Donald Trump’ın İran üzerinde sahip olduğu askeri yetkilerin kısıtlanmasını kapsıyordu.

Genel kurulda yapılan oylama sonucu 194’e karşı 224 onay oyuyla kabul edilen tasarı, Demokrat vekil Elissa Slotkin tarafından sunuldu. Bu tasarının açıkça, kongrenin izni ve bilgisi olmadan Trump tarafından İran’a yöneltilen askeri hareketliliğin kısıtlanmasını içerdiği belirtildi.

Geçen hafta İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle başlayıp İran’ın Irak’ta bulunan hava üslerine yaptığı füze saldırısı ile devam eden ve günlerce uzayan ABD-İran gerginliğinin endişe yarattığı vurgulandı.

Kasım SüleymaniOluşturulan yasa tasarısında ayrıca ABD yönetiminin İran’a karşı askeri güçlerini aktifleştirmesi halinde hükümetin Amerikan halkına detaylı bir açıklama borçlu olacağı belirtildi. Bunun yanında Trump’tan İran’dan ciddi bir askeri tehdit gelmedikçe bu bölge ile bulunduğu tüm askeri çatışmaları bitirmesi talep edildi.

Tasarının sembolik bir anlama sahip olduğu ve bu nedenle de Trump’ın imzasına gerek duyulmadığı öğrenildi. Aynı zamanda bu, ABD Temsilciler Meclisi’nin Trump’a yolladığı oldukça güçlü bir mesajdı. Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, “Söz konusu tasarı için bu yolu seçmemizin sebebi, başkanın imzasına ihtiyaç duymamasıdır. ABD Kongresi’nin bu beyanının, başkanın veto edip etmeyeceği düşüncesiyle yok edilmesine izin vermeyeceğim.” dedi.

Ayrıca Pelosi, Trump yönetimini kongreye danışmadan Kasım Süleymani’yi öldürme kararı alması nedeniyle eleştirdi. Bundan sonra da Trump ve yönetiminin başına buyruk hareket etmesini önlemek adına en doğru kararın onun yetkilerini sınırlandırmak olacağını belirtti. Ayrıca düzenlenen saldırının oldukça “provokatif ve orantısız” olduğunu ifade ederek Trump’ın ABD askerlerini ve diplomatlarını tehlikeye attığını aktardı.

ABD Senatosuna da bununla aynı nitelikte olan bir tasarının sunulduğu ve yakın bir zamanda onaylanmasının beklendiği öğrenildi. Diğer taraftan Trump’ın İranlı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi üzerine talimat vermesi, başta Demokrat yanlıları tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı. Trump’tan gelen bu talimatın ABD’yi yeni bir savaşın ortasında bırakacağı yönünde görüşler ortaya atılmıştı.

İki ülke arasındaki gerilimin önlenmeye çalışılması ve ortamın sakinleşmesi yatırımcıların küresel piyasalardaki risk iştahını artırdı.

Yatırımcıların Risk İştahı ArttıBu durum ABD borsalarını olumlu etkiledi ve endeksler hafif yükselişe yöneldi. Günü kazançla tamamlayan endekslerden Dow Jones, %0,74 artarak 28,956,90 puana çıktı. S&P 500 endeksi kazançlarını %0,67 artırarak 3,274,70 puana ve Nasdaq endeksi de %0,82’lik yükselişle 9,203,43 puan seviyesine ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu