Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Temmuz’da Sert Yükseldi

Coronavirüs pandemisiyle çetin bir mücadele veren Amerika’da konut sektöründe açıklanan veriler toparlanmanın hızlandığını gösteriyor.
ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Temmuz’da Sert Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, konut başlangıçları ve inşaat izinleri istatistiklerini yayımladı. Açıklanan verilere göre 2020’nin Temmuz ayında konut başlangıçları 2016 yılından bu yana en hızlı artışı gösterdi. Son dört yılın en iyi performansını gösteren konut başlangıçları, piyasa beklentisinden daha iyi geldi.

ABD konut başlangıçları Temmuz ayında %22,6 oranında artış gösterdi.

Bu artışla birlikte toplamda 1 milyon 496 bin konut başlangıcı kaydedildi. Ekonomistlerin tahmini 1 milyon 245 bin seviyesinde gelmesiydi. Bir önceki ayın verisi ise 1 milyon 186 binden, 1 milyon 220 bine revize edildi. %18,8 artışla 1 milyon 495 bine çıkan inşaat izinleri ise son 30 yılın en sert yükselişini gösterdi.

İnşaat izinlerinde ekonomistler 1 milyon 325 bin sayısını bekliyordu. 1 milyon 241 bin olan Haziran verileri, 1 milyon 258 bine yukarı yönde revize edildi. ABD’de konut başlangıçları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %23,4 oranında arttı. İnşaat izinlerinin yıllık değişimi ise %9,4 artış şeklinde oldu.

5 milyon 613 bin vakanın görüldüğü Amerika’da, konut piyasası endeksi de 22 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
ABD Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

ABD, Covid-19 pandemisinde dünya genelindeki toplam vakaların dörtte birini tek başına bulunduruyor. Salgının merkez üssü dönem dönem değişirken, güncel duruma göre Kaliforniya 635 bin vaka ile ilk sırada yer alıyor. Onu 576 binle Florida, 571 binle Texas ve 456 binle New York izliyor. Günlük vakalar ise hala 40 binlerle ifade ediliyor.

Ülkede salgın bitmemesine rağmen ekonomik faaliyetlere hız verilmesi birçok sektörde toparlanmanın başlamasını sağladı. Dün açıklanan verilere göre konut piyasası endeksi Ağustos ayında 6 puan artışla 78 seviyesine çıktı.

Çin ile yoğun bir gerilim yaşayan ABD’de ticari faaliyetlerde de toparlanma başladı. Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ticarette iyileşme başlasa da ikinci dalganın çok daha büyük hasar yaratacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu