Yatırım yapmaya başla!

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisinde Ticaret Savaşının Olası Etkilerini Gözlemleyecek

Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri üzerinde ticaret savaşlarının olası etkilerinin görülmesi bekleniyor. Veri ile ilgili tahminler ve beklentiler haberimizde;
ABD Tarım Dışı İstihdam Verisinde Ticaret Savaşının Olası Etkilerini Gözlemleyecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın ek gümrük vergileri ile başlayan ticaret savaşı, ilk önce ülke ekonomisini etkileyeceğe benziyor. Çünkü Haziran ayındaki sağlam iş kazanımlarına yönelik artan riskleri artırdığı daha fazla düşünülmeye başladı. Dolayısıyla Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinde bu etkilerin görüleceği tahmin ediliyor.

ABD tarım dışı istihdam verisi, önemli ticaret ortaklarına uyguladığı çelik ve alüminyum tarifelerini içerecek.

ABD Tarım Dışı İstihdamında Çelik Tarifesi Etkileri

ABD’nin önemli ticaret ortaklarından bazılarına uygulamaya başladığı tarihlerin ilk haftalarını içerecek veri için büyük riskler oluşmaya başladığı düşünülüyor. Aynı zamanda Harley Davidson ve General Motors gibi şirketler, Trump’ın ticaret politikalarına veya misilleme vergilerine bağlı olarak iş kayıpları yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Analistler ise ticari gerilimin istihdam rakamları üzerinde belirgin bir şekilde görülmesi için Haziran ayının erken olduğunu düşünüyor.

Ticari Gerilimin Görülmesi için Henüz Erken

İstihdam rakamlarına karşı endişelerin artmasına karşın en kötüsünün görülmesi için erken olduğu dile getiriliyor. Ülkede hafta başında yapılan fabrika anketi, “şiddetli bir endişe” duyulduğu gerçeğini gösterdi. 2 bölgesel FED başkanı ise ticaret savaşının işletmeler üzerinde gün geçtikçe daha fazla baskı yapmaya başladığını ve yeni risklerin gelişmekte olduğunu dile getiriyor.

Mayıs’ta 223.000 artış görülürken, bu endişeler ışığında verinin 195.000 civarında artış göstermesi bekleniyor.

195 Bin Artış Bekleniyor

New York’ta bulunan Barclays Plc ABD Başekonomisti Michael Gapen, “altta yatan temeller şu an için yeterince güçlü ve ekonominin mali politikadan elde edilen teşvikler, korumacılık ile birlikte gelen belirsizliği telafi edecek kadar büyük,” ifadelerini kullandı.

İşsizliğin ise 18 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3,8’de kalması, ortalama saatlik kazançların da yüzde 2,8 artış öngörülüyor.

İşsizlikte Son 18 Yılın En Düşük Seviyesi

Ticaret savaşının etkilerinin görüleceği ve piyasa katılımcılarının dikkat edeceği bir diğer veri ise imalat sektörü olacak. Ekonomistler yayınladıkları medyan tahminlerinde, sektörde istihdamın Haziran ayında 15 bin ile Eylül ayından bu yana görülen en zayıf artış olacağına dikkat çekiyorlar. Asıl sorunun ise piyasaların rakamlarda gerçekleşecek olası bir soğumayı, iş dünyasındaki belirsizliğin erken bir işareti mi, yoksa sekiz aydır artmakta olan istihdamın doğal olarak gerçekleşen bir yavaşlama mı olacağı şeklinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum