Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Tarım Dışı İstihdam 1,8 Milyon Artarken, İşsizlik %10,2’ye Geriledi

İşgücü faaliyetlerinde normalleşmenin hızlanmasıyla ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz’da beklentinin üzerinde geldi.
ABD’de Tarım Dışı İstihdam 1,8 Milyon Artarken, İşsizlik %10,2’ye Geriledi

Bu haftanın en önemli ekonomik verilerinden olan ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan veriler beklentinin üzerinde gelirken, coronavirüs vakalarında düşüş olmamasına rağmen ekonominin iyileştiğine dair işaretleri artırdı.

Başkan Donald Trump önceki gün yaptığı açıklamada istihdamda çok fazla artış olacağını söylemişti. Bu arada ABD’de 5 milyon 32 bin koronavirüs vakası bildirilirken, salgının başından bu yana 163 bine yakın Amerikalı hayatını kaybetti.

ABD tarım dışı istihdamı Temmuz’da 1 milyon 763 bin arttı.
ABD Temmuz Tarım Dışı İstihdam
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Pandemi etkisiyle Nisan’da rekor düzeyde düşüş gösteren tarım dışı istihdam Mayıs sonrasında toparlanmaya başladı. Temmuz’da ise 1,4 – 1,6 milyon beklentisine karşın, 1,8 milyona yakın artış gösterdi.

Yapılan açıklamada pandemi nedeniyle konulan kısıtlamaların kaldırılmasının Temmuz ayında hizmet ve eğlence sektörü olmak üzere hemen hemen her sektörde işgücü faaliyetlerinin artmasını sağladığı aktarıldı.

Söz konusu dönemde işgücüne katılım oranı %61,4 olurken, ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0,2, yıllık %4,8 oranında artış gösterdi.

Temmuz ayında toplam istihdam 143,5 milyona çıkarken, istihdamın nüfusa oranında 0,5 puanlık artış oldu. Söz konusu oran %55,1’e yükselse de hala Şubat ayındaki %61,1’den düşük durumda.

İşsizlik oranı ise 0,9 puan azalarak %10,2’ye gerilerken, piyasanın beklentisi %10,6 olması yönündeydi.
ABD İşsizlik Oranı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Bir önceki ay %11,1 olan işsizlik oranı istihdamdaki artışın ardından düşüş gösterdi. Pandeminin etkisinin henüz başlamadığı Mart ayında %4,4 olan oran, Nisan’da %14,7, Mayıs’ta %13,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Temmuz ayında yarı zamanlı çalışanların sayısı 803 bin artarak 24 milyona yükseldi.

Sektörlere göre bakıldığında kumar ve eğlence yerlerinde istihdam 100 bin, kamuda 301 bin, perakende ticarette 258 bin, giyimde 121 artış oldu. Ticari hizmetlerde çalışan sayısı 170 bin artmasına rağmen Şubat rakamlarından 1,6 milyon daha az seviyede.

Geçtiğimiz ay sağlık sektöründe diş kliniklerinde 126 bin, hastanelerde 27 bin, doktor ofislerinde 26 bin, evde sağlık hizmetlerinde 16 bin istihdam artışı oldu. Öte yandan yatalak ve bakım isteyenlerde 28 bin iş kaybı bildirildi. Sağlık sektöründe Şubat ayından bu yana 797 bin iş kaybı gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum