Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tarım Dışı İstihdam 943 Bin Artışla Beklenenden İyi Geldi

Küresel piyasalar için oldukça önemli olan ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Temmuz'da işe alımlarda tahminlerden daha yüksek artış oldu.
ABD’de Tarım Dışı İstihdam 943 Bin Artışla Beklenenden İyi Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), Temmuz 2021 dönemine ait tarım dışı istihdam verilerini açıkladı. Söz konusu dönemde tarım dışı sektör istihdamı 943 bin artarak, tahminlerin üzerinde geldi.

Ekonomistler ve sektör temsilcileri 870 bin artış bekliyordu. Haziran’da 850 bin işe alım gerçekleşmişti. Çarşamba günü ise özel sektör istihdam verileri açıklandı. ABD özel sektör istihdamı aynı dönemde 330 bin artışla, beklentilerin altında gerçekleşti.

Haziran’da %5,9 olan işsizlik oranı, 0,5 puan azalarak %5,4’e geriledi.
ABD İşsizlik %5,4'e Geriledi
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Toplam işsiz sayısı 782 bin azalarak, 8 milyon 700 bine indi. Bu veriler ABD işgücü piyasasında verimli bir ayın geride kaldığını gösterdi. Kadınlarda işsizlik oranı %5,0, erkeklerde %5,4, gençlerde %9,6, siyahilerde %8,2 ve Asyalılarda %5,3 oldu.

Temmuz ayında geçici olarak işten çıkarılanların sayısında da iyileşme oldu. 572 bin kişi azalan geçici işten çıkarmalar, Nisan ayındaki zirveden sonra önemli oranda geriledi.

İşini kalıcı olarak kaybedenlerin sayısı 257 bin azalırken, toplam sayı 2,9 milyona geriledi. Fakat yine de coronavirüs pandemisi öncesinde rapor edilen Şubat 2020’deki 1,6 milyonla karşılaştırıldığında oldukça yüksek seviyede.

27 haftadan daha uzun süre işsiz olanların sayısı 560 bin azalarak, 3,4 milyona geriledi. Bu sayı 2020’nin Şubat ayında 2,3 milyondu. Uzun süreli işsizler, toplam işsiz sayısının %39,3’ünü temsil etti.

Temmuz ayında işgücüne katılım oranı %61,7 açıklandı. Yarı zamanları istihdam sayısı 4,5 milyonla çok fazla değişim göstermedi. Söz konusu dönemde eğlence ve konaklama sektöründe istihdam 380 bin, yerel yönetimde 221 bin, özelde 40 bin, profesyoneller ve ticari hizmetlerde 60 bin artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu